Antalya
09.08.2019
A
POLİTİKA
Kaz Dağları'nı peşkeş çektirmeyeceğiz
Kaz Dağları'nı peşkeş çektirmeyeceğiz

Kaz Dağları’nda yapılan doğa katliamına tepki gösteren CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, "Yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizi çok uluslu şirketlere peşkeş çekmek isteyen zihniyete karşı, ülkemizin her bir toprağını, her bir değerini sonuna kadar savunacağız" dedi.

 

Kanadalı madencilik şirketi Alamos Gold'un altın madeni çıkarmak için çevreyi katletmesini karşı tepkiler çığ gibi büyüyor. Kaz Dağları'nda ÇED raporuna göre 45 bin ağacın kesilebileceği belirtilmesini rağmen Kanadalı şirket Alamos Gold’un faaliyetleri için 195 bin ağaç kesilmiş, doğa katledilmişti. Bunun üzerini geçtiğimiz günlerde ‘Büyük Su ve Vicdan Nöbeti tutan yerel halk ve çevrecilerden oluşan on binlerce kişi yürüyüş yapmış ve şantiye alanına girerek doğa katliamına tepki göstermişti. Yaşanan katliama bir tepki de CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul'dan geldi.

SALDA GÖLÜ İÇİN 5-10 YILLIK ÖMÜR

Ahmet Kumbul, Türkiye'nin doğal güzelliklerini korumanın vatani bir görev olduğunu ve doğanın ranta kurban edilmesini izin vermeyeceklerini belirterek, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak, yeşile düşman, yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizi çok uluslu şirketlere peşkeş çekmek isteyen zihniyete karşı, ülkemizin her bir toprağını, her bir değerini sonuna kadar savunacağız" dedi. Doğal güzelliği ve barındırdığı biyolojik zenginlikle Türkiye'nin göllerinden biri olan Salda Gölü kıyısında inşa edilmek istenen Millet Bahçesi ile de doğal mirasın katledilmek istendiğini ifade eden Kumbul, uzmanların bu konudaki uyarılarını hatırlattı ve şunları söyledi: "Uzmanlar, Salda Gölü’nün etrafının Millet Bahçesi projesi ile yapılaşmaya açılmasının, gölü 5-10 yıl içinde yok edebilecek sonuçlara yol açacağını belirtiyorlar. Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan böyle bir güzelliğin yok edilmek istenmesine asla seyirci kalmayacağız. Millet Bahçesi adı altında yapılması planlanan proje derhal durdurulmalıdır."

KAZ DAĞLARI TALANI

Kaz Dağları'nın dünyanın en önemli su kaynakları ve oksijen deposu olduğunu hatırlatan Ahmet Kumbul, "Altın madeni projesi ile talan edilmek istenen Kirazlı'daki maden alanı, 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alıyor. TEMA Vakfı'na göre, maden alanının yüzde 98.7'si orman alanında bulunuyor. Bölge 18 memeli, 41 kuş, 10 sürüngen, 117 böcek ve 283 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Proje alanında tespit edilen türlerin yedisi dünyada sadece Türkiye'de yaşıyor. Siyanürlü altın arama çalışmaları ile böyle bir ekosistem kâr hırsı uğruna yok edilmek isteniyor. Kaz Dağları başta olmak üzere Bursa İznik, Salda Gölü, Hasankeyf ve Munzur havzası gibi ülkenin birçok yerinde büyük bir doğa katliamı ile karşı karşıyayız. Derelerimizi, nehirlerimizi, taşımızı, toprağımızı, ormanlarımızı kısa vadeli kâr uğruna, hiçbir kamu yararı gözetilmeden çok uluslu şirketlere peşkeş çekmek isteyen AKP iktidarının, bu talan politikasına karşı, geleceğimize, doğamıza sonuna kadar sahip çıkacağız" ifadelerine yer verdi. (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: