Antalya
06.08.2019
A

 

Tüm dünyada paranın bol olduğu bir dönemi geride bıraktık. Kapitalizmin geçici baharı olarak da adlandırılabilecek bu denizin bir yerde biteceği bizzatihi liberal akıl hocalarınca dahi öngörülüyordu zaten. Ama bunu önemsemediler. O bollukta keselerini sonuna kadar doldurmaya odaklanmışlardı.

 

Emekçiler cephesinde ise değişen çok fazla bir şey olmadı. Geçici zenginlik ortamında birer ev, araba, ultra büyük televizyon, yeni beyaz eşya vs alındı. Öylesine bolluk yaşandı ki mesela tamircilik mesleği yok olmanın eşiğine geldi. Mutfak robotunuz mu bozuldu? Yenisi tamir ettirmekten daha ucuz, öyleyse at gitsin! Üstelik anneler gününe özel yüzde bilmem kaç indirim de var. Yersen!

 

Türkiye toplumunun uzun yıllardır sürdüregeldiği tutumluluk alışkanlığı adeta küllerinden doğuyor. Artık “at gitsin” yok! Tamir ettirecek, yamayacak, idare edeceksin. Kapitalizmin geçici baharı sona erdi. Sert ve uzun bir kışa hazır olunmalı!

 

İktidar cephesinde ise bir tür sıkışma yaşandığını görmek zor değil. Tek başına iktidarını bol parayla sürdürmeye alışık AKP’nin vatandaşın sırtına yüklenmek dışında bir seçeneği bulunmuyor. Satıp savabilecekleri opera ile devlet tiyatroları dışında bir şey kalmadı! Onlarda da öyle yağlı bir rant görünmediğinden olsa gerek, şimdilik kamunun malı olarak duruyorlar!

 

Halka fatura edilecek borçların kılıfı çoktan hazır. Milliyetçi muhafazakar galeyanlar bu dönemler için can kurtaran simididir. Hepimiz aynı gemideyiz yalanıyla batan gemide vatandaşı bırakıp kaçarlar.

 

Akıl dışı olabilir, ama kapitalizm akılsız değildir. Halkın cebinden alınacak paralar dikkatle çekilmelidir. Vazgeçilemeyecek başlıklarda  zamlara yüklenirler. Benzin, sigara, iletişim, ulaşım... Tütün bağımlıları 3 liralık zammın şokunu henüz atlatabilmiş değil. Herkes kaçış yolu arıyor. Sigarayı bırakmak kolay değil çünkü. Hükümet bunu biliyor ve paraya ihtiyaç duyduğu anda zammı basıyor.

 

Kaçış yollarını tıkamak da önemli. Kaçak sigaraya göz açtırmamanız lazım. Dışarıdan gelen sigaraya eğer ortak oluyorsa devlet, geçiş serbesttir. Kumar oynarken devleti aradan çıkarırsanız yaptığınız gayri kanuni ve gayri ahlakidir! Ama aynı kumar devletin kar ortaklığında yasaldır.

 

Ancak kaçış yolu büsbütün kapalı değil elbette. Sigarayı bırakın, zor ama imkansız değil. Gereksiz şeyleri almayı bırakın. Hepimizin evleri ihtiyacımız olmayan eşyalarla dolu. Yıllarca alışveriş etmesek yetecek kadar hem de. Köprülerinden geçmeyin, kumarına ortak olmayın. Bankaların yalanlarına inanmayın. Kapitalizmi sarsacak güç elimizde. Sarsacak ve devirecek!

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok