Antalya
31.07.2019
A
GENEL
Tatilin zamanı mı?
Tatilin zamanı mı?

AB’nin Türkiye’ye yaptırım uyguladığı ve S-400 krizinin yaşandığı bir dönemde TBMM’nin 70 günlük tatile girmesini ve adli tatil uygulamasının devam etmesini eleştiren ATSO Başkanı Çetin, “TBMM tatil yaparken, ABD Kongresi tatil yapmıyor ve Türkiye’ye yaptırımı görüşüyor” dedi

Antalya Ticarte ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye yaptırım uyguladığı ve Rusya’dan S-400 füzelerinin alındığı bir dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 70 günlük tatile girmesini ve adli tatil uygulamasının yanlış olduğunu söyledi. Tatil yapmayan Amerikan Kongresi’nin Türkiye’ye yaptırımları görüşürken, Türkiye’de meclisin tatile girmesinin anlaşılamaz olduğunu söyleyen Çetin, “En azından yargı reform paketinin yasalaşması gerekiyordu. Bu yapılsaydı hem ekonomiye hem de dış politikamıza önemli katkısı olurdu. Meclis dış politikadaki sorunları, ekonomideki sorunları ele almak üzere bir süre daha çalışmalıydı” dedi.

 

BİZ TATİL YAPMIYORUZ

TBMM’de ve yargıda uygulanan tatilin amacı dışında kullanıldığını söyleyen Çetin, “Adli tatil uygulaması 1927’de nüfusun çoğunluğu köylerde olduğu için hasat dönemi dikkate alınarak, üretimi desteklemek amacıyla başlatılmış bir uygulamadır. Daha önce Kadılar Ramazan ayında tatile çıkarmış. Bazı ülkelerde de mahkeme heyetlerinin toplanması için ortak tatil uygulaması bulunuyor. Günümüzde önemli kurumların bu kadar uzun süre çalışmaya ara vermesi tartışılması gereken bir konudur. ATSO olarak biz tatil yapmıyoruz, çünkü üzerimizde on binlerce üyenin sorumluluğu var” şeklinde konuştu.

 

KAYITDIŞI ÖZENDİRİLİYOR

TBMM’nin tatile girmeden önce yeni bir ‘torba yasa’yı ele aldığını anlatan Çetin, “Bu torbanın içinde yurtdışına çıkış harcı, götürü vergi, varlık barışı, gümrükte el konuşmuş otomobillere af, merkez Bankası yedek akçesi ve Bankalar Yasası değişikliği gibi birçok konu vardı. Son varlık barışı geçen yıl çıkmıştı, böylece artık sürekli bir uygulamaya dönüşmüş durumda. Yurtdışında olan döviz ve altın gibi değerler Türkiye’ye getirildiği takdirde, ayrıca yurtiçinde olup da kayıtdışı olan para, döviz, altın, taşınmazlar beyan edilip kayda girdiği takdirde %1 vergi alınacak, başka vergi takibi ve soruşturma yapılmayacak. Gümrükte el konulmuş aracın ÖTV’sinin %25’i ödendiği takdirde araç teslim edilecek. Bu tür aflar vergi veya borç ödememeyi alışkanlık haline getirenleri, kayıt dışı kalanları adeta ödüllendirmektedir. Bu tür uygulamalar artık son bulmalı, bunun yerine köklü bir vergi reformuyla sağlıklı bir bütçeye geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

İŞSİZLİK HALA ARTIYOR

Mevsim etkisi hariç tutulduğunda işsizliğin artmaya devam ettiğini belirten ATSO Başkanı Çetin, şunları söyledi: “Dar tanımlı işsiz sayımız 4.5 milyon, geniş tanımlı 6 milyonu geçiyor. Bu işsizlik artışında son yıllarda sığınmacıların kayıtdışı işlerde istihdamı önemli faktör olmaya başladı. Sadece Suriyeli sığınmacılar değil, Afgan sığınmacılar da artıyor. İnşaat sektöründe artık Afganlar çalışıyor. Yaşlı ve çocuk bakımını Orta Asyalı kadınlar yapıyor, çocuk bakımında Filipinler’den bakıcı geliyor. Geçen yıl sonu itibariyle ülkemizde 1 milyon 211 bin kişi yerleşmiş durumdadır. Bu rakama Suriyeli sığınmacılar dahil değildir. Geçen yıl net olarak 279 bin yabancı ülkemize yerleşmiş yani çalışma veya oturma izni almış. Bunun 71.800’ünü Iraklılar oluşturuyor. İkinci sırada 36 bin ile Afganistan’dan gelenler, üçüncü sırada ise 33 bin ile Suriye’den gelenler bulunuyor”.

Hasan YAVAŞLAR 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: