Antalya
31.07.2019
A
GENEL
YÖRKAM tam kadro Akşehir'de
YÖRKAM tam kadro Akşehir'de

AKDENİZ Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) yönetimi, Konya Akşehir'de gerçekleştirilen 23. Akşehir Deveboynu şölenine katıldı.

 

Akademik katkı ve alan araştırması için 23. Akşehir Deveboynu şölenine katılan ekipte, Akdeniz Üniversitesi'nden Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Kolukırık, YÖRKAM Müdürü Doç. Dr. Fatih Uslu, YÖRKAM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ünsal Yılmaz Yeşildal, YÖRKAM Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Bakır, Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Gülmez yer aldı. Şölenle ilgili değerlendirmede bulunan Doç. Dr. Fatih Uslu, bu tarz etkinliklerle alan araştırması yapmanın yanı sıra, dil, tarih, sosyoloji, halkiyat, çevre ve mimari, Yörük yaşamı ve kültürü ile ilgili konularda bilgi paylaşımlarında bulunmanın akademik açıdan önemine vurgu yaptı.


MİHENK TAŞI
 

Akşehir'in tarihi ve sosyo-kültürel yapısının Yörük kültürü açısından öneminden bahseden Doç. Dr. Uslu, Deveboynu Yaylasının Antalya- Konya arasındaki Honamlı, Sarıkaralı ve Karatekeli Yörükleri başta olmak üzere birçok Yörük grubunun yaylası olduğunu vurguladı. Özellikle kaybolmaya yüz tutmuş Yörük kültürünün gelecek nesillere aktarılmasının önemli olduğuna değinen Doç. Dr. Uslu, “Genç nesillere bu kültürün aşılanması sadece bir kültür aktarımı değil, aynı zamanda Türk milli kültürünün mihenk taşını korumaktır" dedi.(DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: