Antalya
Yayın Tarihi : 24.07.201907:14
Güncelleme Tarihi : 23.07.201918:15
A
GÜNDEM , YAŞAM
Tarihi ayıp Meclis'te
Tarihi ayıp Meclis'te

 CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Side Antik Tiyatrosu içine yapılan iki prefabrik yapı ile 60 metrelik atık su gider borusunun tarihi eserler üzerinden uzatılıp kanalizasyon hattına bağlanmasını TBMM gündemine taşıdı

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Roma dönemine ait Side Antik Tiyatrosu içinde çocuk bakım ve mescit alanı ile tuvalet olan ahşap kaplama iki prefabrik yapı yerleştirildiği, tuvalete ait atık su gider borusunun ise tarihi eserler üzerinden yaklaşık 60 metre uzatılarak kanalizasyon hattına bağlandığı olayla ilgili TBMM'ye soru önergesi verdi. Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, söz konusu yapıların Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun kararı sonucunda yapıldığı, eğer bu doğruysa 1'inci derecede arkeolojik sit alanı üzerinde böyle sakil bir görüntüye nasıl izin verildiğini sordu.

 

BİR AN ÖNCE KALDIRILSIN

 

Bu kadar kıymetli ve özel tarihi dokuyu bozmaya kimsenin hakkı olmadığını belirten Budak, önergesinde şunları kaydetti: “Bir an önce bu prefabrik yapının kaldırılmasını ve tarihe yapılan bu ayıptan geri dönülmesini istiyoruz. Side Antik Tiyatrosu'nda yapılan biri çocuk bakım ve mescit ünitesi, diğeri de tuvalet olarak kullanılan iki ahşap kaplama prefabrik yapı ve tamamı dışarıda olan 60 metrelik atık gider boru hattıyla ilgili uygulamanın Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun 'olumlu' kararı sonucunda yapıldığı iddiaları doğru mudur? Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu iddia edilen kararı alırken hangi kriterlere göre ve hangi çerçevede izin vermiştir? Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu karar öncesinde bir ön inceleme yapmış mıdır? Yaptıysa konuya ilişkin raporu bulunmakta mıdır? Prefabrik yapılar ve atık gider borusunun oluşturduğu görüntü tarihi dokuya uygun mudur? Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu yapının son halini incelemiş midir? 1'inci derecede arkeolojik sit alanında yapılan bu uygulamaya ilişkin Bakanlığınız bir inceleme yapacak mıdır?" (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: