Antalya
23.07.2019
A
GÜNCEL
Korkuteli tarhanası marka olma yolunda
Korkuteli tarhanası marka olma yolunda

KORKOOP Başkanı Dudu Kocabaş, Korkuteli tarhanasını marka haline getirmek için coğrafi işaret başvurusu yaptıklarını söyledi. Kocabaş, yıllık 50 ton üretim yaparak özellikle ev hanımlarına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti

 

 

S.S. Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (KORKOOP) Başkanı Dudu Kocabaş, Korkuteli tarhanasına coğrafi işaret almak için girişimlere başladıklarını söyledi. Coğrafi işaret aldıktan sonra uluslar arası piyasalarla ve büyük marketlerle anlaşmalar yapmak istediklerini belirten Kocabaş, “Yaptığımız araştırmalar sonucu, Korkuteli’de 8 çeşit tarhana üretildiğini tespit ettik. Bunların ortak standardını bulacağız” dedi.

KORKUTELİ TARHANASI FARKI

Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği Yöresel Renkler Festivali’nde stantlarının büyük ilgi gördüğünü belirten Kocabaş, bu festivalde Korkuteli tarhanasına gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını söyledi. Korkuteli tarhanasının özelliklerini anlatan Kocabaş, “Korkuteli tarhanasının diğer tarhanalardan farkı; aroması, iklim koşulları ve 25 günlük ekşitme süresi var. Diğer yerlerde bu yapılmıyor. Uşak tarhanası biraz daha beyazdır, bizimkisi biber ve domates kullanıldığı için kırmızıya yakındır. Biz soğan kullanmıyoruz. Çünkü birçok kişi soğan tercih etmeyebiliyor” diye konuştu. 

HEDEF 50 TON ÜRETİM

Coğrafi işaret almaları halinde yıllık 50 ton üretim yapmayı amaçladıklarını belirten Kocabaş, şu bilgileri verdi: “Şu andaki yıllık üretimin ne kadar olduğunu tespit edemiyoruz. Çünkü köylerde ev hanımlarının neredeyse tamamı yapıyor. Ancak gereken piyasayı yakalayabilirsek, yıllık 50 ton üretim hedefimiz var. Coğrafi işaret alarak, ev hanımlarına katkı sağlamak istiyoruz. Her eve, her kadına dokunmak istiyoruz. Şu anda ev hanımları internet üzerinden tarhana, pasta, sarmalar, baklavalar, katmer yaparak satıyorlar”.

 Hasan YAVAŞLAR

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: