Antalya
23.07.2019
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Budak'tan 'tehlikeli atık' sorusu
Budak'tan 'tehlikeli atık' sorusu

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması için TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Türkiye'deki tehlikeli atık konusunu gündeme taşıdı. 

Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM'ye sunulan 11. Kalkınma Planında 2016 yılı itibarıyla kişi başına üretilen tehlikeli atık miktarının ortalama 15 kilogram, yıllık tehlikeli atık miktarının ise 1 milyon 230 bin ton olarak belirtildiğini vurgulayan Çetin Osman Budak, Bakan Kurum'a, Kalkınma Planı’nda yer alan verilerin gerçekleri yansıtıp yansıtmadığını sordu.

 

2 milyon 950 tonluk tehlikeli atık nerede?

Eurostat 2016’da Türkiye’nin yıllık tehlikeli atık miktarı 4 milyon 700 bin ton olarak yer alıyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda yıllık 4-5 milyon ton tehlikeli atık miktarından bahsedilmektedir" diyen Budak'ın Kurum'a yönelttiği diğer sorular da şu şekilde:  "11. Kalkınma Planı’nda yer alan miktar ile bu veriler arasındaki fark neden kaynaklanmaktadır? 11. Kalkınma Planı’nda yer alan 1 milyon 230 bin tonluk tehlikeli atık ile istatistiki verilere yansıyan 4,2 milyon tonluk tehlikeli atık arasında kalan yıllık 2 milyon 950 bin tonluk tehlikeli atık ne yapılmaktadır? Bunlar sağlıklı koşullarda bertaraf edilmekte midir? Çevre ve halk sağlığı açısından risk oluşturmakta mıdır?"   Mustafa KOÇ

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: