Antalya
23.07.2019
A

 

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul'un Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına ilişkin aktardığı rakamlar dikkatinizi çekmiştir. Üniversite sınavında 15 bin öğrencinin puanı (yarım net dahi yapamadığı için) hesaplanmaya değer görülmemiş. Sınava giren 2 milyon 400 bin öğrencinin 628 bin 796'sı  daha açık bir deyişle 100 öğrenciden 26'sı 15 net doğru yanıt verememiş. 

                                                           *****

Bunu biraz açtığımızda daha vahim bir tablo çıkıyor karşımıza: Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na girecek adaylara  Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 120, Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) 160, Yabancı Dil Testi’nde (YDT) 80 olmak üzere 360 soru soruluyor; 100 öğrenciden 26'sı 360 soru içinden 15 soruyu bilmekten aciz. Böyle bir durum komik olarak değil, korkunç diye nitelenebilir.

                                                           *****

Memlekette bilim insanlarına, kültür insanlarına, edebiyatçılara, sanatçılara değil, imama ihtiyaç duyar; ilkokuldan başlayarak tüm okulları İmam Hatip Okulu haline getirirseniz, Yükseköğretim Sınavlarında elde edeceğiniz sonuç bundan farklı olmayacaktır; nitekim olmamıştır da. Güzeloba'da bu saçmalığın son örneğini görüyoruz. Aileler "Okuluma dokunma" diyor, ağlıyor; pazaryerinde imza topluyor, Milli Eğitim dediğim dedik, diyor.

                                                           *****

Akademik bir araştırmada Siirt'te Medrese Eğitimi verildiğini; Medrese hukuku uygulandığını; Medreselerin bölgede devletin mahkemeleri yerine şerî hükümlere göre karar verdiklerini öğreniyoruz.  Diyanet çatısı ve Kuran kursu adı altında faaliyet gösteren Siirt medreselerinin siyah takkeli öğrencilerine cuma günleri haricinde medrese dışına çıkma izni verilmediğini öğreniyoruz.

                                                           *****

Vakıf yurtlarında dindar nesil yetiştirme projesi adına çocuklarımızı tarikatçı cemaatlere teslim ediyoruz. Çocuklarımızın tacize tecavüze uğradığı, yanıp kül olduğu bu yurtlardan ne kadar eğitim çıkarsa, bu günkü yönetimden de o kadar eğitim çıkar. YKS sonuçlarıyla ilgili rakamlar o nedenle tesadüfi değil, sözünü ettiğimiz gerici - ilkel sistemin gerçekleri olarak kabul edilmeli.

                                                           *****

Türkiye'nin üniversitelerinden başlayarak, liselerinde, ortaokullarında, ne kadar nitelikli öğretim üyesi, öğretim görevlisi, öğretmen varsa görevden alıp ya da kızağa çekip yerine liyakatsiz isimleri getirirseniz, aşağıdan yukarı tüm sınavlarda karşılaşacağınız rakamlar, elde edeceğiniz sonuçlar bundan başkası olmaz.

                                                           *****

Türkiye'de siyasi sistemin, hukuk sisteminin sorunu neyse eğitim sisteminin sorunu da odur. Türkiye'de siyasi sistemin, hukuk sisteminin olmazsa olmazı radikal dönüşüme eğitim sisteminin de ihtiyacı vardır. Bu dönüşümü, siyasal demokrasinin yerine siyasal İslâm ikame etmeye çalışan, okulları medreseye dönüştürme gayreti içinde olan bir iktidardan bekleyemezsiniz. Böyle bir dönüşüm; iktidar eliyle ya da kendiliğinden gerçekleşmesini beklemek yerine, bu dönüşüm için verilen mücadelenin aktif özneleri arasında yer almakla mümkün olabilir.  

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok