Antalya
22.07.2019
A
GENEL , YAŞAM
Cengiz İnşaat'a AYM'den ret
Cengiz İnşaat'a AYM'den ret

Cengiz İnşaat ve Mirax AŞ'nin Kemer Beldibi'ndeki Sungate Port Royal Otel'in devamı niteliğindeki arazinin tahsis iptaline karşı Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları itiraz reddedildi.

 

 

 

Cengiz İnşaat ve Mirax AŞ'nin Kemer Beldibi'ndeki Sungate Port Royal Otel'in devamı niteliğindeki arazinin tahsis iptaline karşı Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları itiraz reddedildi. Cengiz İnşaat tarafından Mirax Grubu'na satılan otel, Mirax'ın ekonomik krize yenik düşmesinin ardından Fettah Tamince'ye satıldı ve otel Rixos Sungate olarak hizmet vermeye başladı. 

 

YAN ARAZİ DE TAHSİS EDİLDİ

Kemer Beldibi'nde Sungate Port Royal Otel'in üzerinde bulunduğu alan 1998 yılında Cengiz İnşaat AŞ adına tatil köyü olarak işletilmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsis edildi. Turizm tesisinin yatak kapasitesini artırmak amacıyla alana komşu olan arazinin de tahsisinin sağlanması için Cengiz İnşaat tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuruldu. Yapılan imar planı değişikliklerinin ardından Cengiz İnşaat'ın yeni alanla ilgili tahsis talebi kabul edilerek kesin tahsis yapıldı.

 

MİMARLAR, BARO VE İKİ KİŞİ DAVA AÇTI

Tahsisin ardından belde sakini iki kişi, TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Antalya Barosu, imar planı değişikliklerine, plan notlarına ve tahsis işlemine karşı dava açtı. İmar planı değişikliklerine ilişkin dava, Danıştay tarafından süre bakımından reddedilirken, tahsis işlemine karşı açılan dava Antalya 1. İdare Mahkemesi tarafından “subjektif dava ehliyeti” yönünden reddedildi. Ancak, tahsise ilişkin davada verilen karar Danıştay tarafından bozulunca, yerel mahkeme bozma hükmüne uyarak, tahsis işlemini iptal etti.

 

ANAYASA MAHKEMESİNE İTİRAZ EDİLDİ

Davalar sürerken tahsise konu Sungate Port Royal Tesisleri’ne ilişkin üst hakkı Cengiz İnşaat tarafından Rus firması Mirax AŞ'ye devredildi. Cengiz İnşaat ve Mirax AŞ'nin iptale ilişkin açtığı davalar reddedilince Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıldı. Başvuruda, "Tahsis işlemine karşı açılan davada usul hukuku hükümlerine, konuya ilişkin mevzuata açıkça aykırı ve keyfî karar verilmesi nedeniyle adil yargılanma hakkının; verilen iptal kararı sonucunda tahsise konu araziye yapılan yatırımların karşılıksız kalması nedeniyle de mülkiyet hakkının ihlal edildiği" iddialarına yer verildi.  

 

SONUÇ 'RET' KARARI

Adil yargılama hakkı ve mülkiyet hakkı ihlali gerekçesiyle yapılan başvuru Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda geçtiğimiz hafta görüşülerek karara bağlandı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, "Adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna" oy çokluğuyla;  mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın "Başvuru yollarının tüketilmemiş olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna" oybirliğiyle karar verdi.  

 

OTELİN SON SAHİBİ TAMİNCE

Cengiz İnşaat, Sungate Port Royal Tesisleri'ni 2007 yılında 340 milyon dolara Rus inşaat devi Mirax Grubu'na sattı. Mirax Grubu'nun Başkanı Sergei Polonski, doğum gününde kalıp çok beğendiği ve 340 milyon dolara satın aldığı tesisleri Rixos'un sahibi Fettah Tamince'ye kiralayan Rus Mirax Group, sonunda 170 - 190 milyon dolar gibi bir fiyatla zararına satarak Türkiye pazarından çıktı. Otel şu anda Rixos Sungate Otel olarak hizmet veriyor.

25 DÖNÜM ÜZERİNE KURULU

Türkiye'nin ilk 7 yıldızlı oteli olarak bilinen Sungate Port Royal, 250 bin metrekare arazi üzerine kurulu ve kendine ait bir limanı var. Kemer'de Beldibi bölgesinde bulunan otelde 17 ayrı tipte 1094 oda ve 3 bin yatak bulunuyor. 18 bin metrekarelik havuz alanı ile 'su cenneti' olarak nitelendiril otelin sahip olduğu kumsalın uzunluğu 1 kilometreyi buluyor. Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: