Antalya
19.07.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Can Yücel Akdeniz'de
Can Yücel Akdeniz'de

Şair ve yazar Sezai Sarıoğlu, Hasanağa Restoran'da düzenlenen "Can Yücel Akdeniz’de" etkinliğinde Antalyalı şiir severlerle bir araya geldi. Müzik eşliğinde Can Yücel şiirlerinden örnekler sunan Sezai Sarıoğlu, Can Yücel şiiriyle ilgili görüşlerini de aktardı.

Can Yücel'i kafalarda oluşan Can Yücel klişesi üzerinden okumanın, yanlış değerlendirmelere yol açtığını vurgulayan Sezai Sarıoğlu, bu klişelerden birinin "Can Yücel küfürbaz bir şair" klişesi olduğunu; bu klişe üzerinden okununca Can Yücel şiirindeki farklı politik derinliklerin, felsefi derinliklerin görülememesi gibi bir durumun ortaya çıktığını söyledi.

 

YENİ OKUMALAR YAPAMIYORUZ

"Klişelerimiz var. O klişelerin arkasından yeni okumalar yapamıyoruz" diyen Sezai Sarıoğlu, "Örneğin, 'Cemal Süreya'yı 'erotik şair' der, kodlarız. Onun şiirindeki dil travmasını, aşk travmasını, sürgün travmasını görmeyiz. 'Can Yücel küfürbaz şair' deriz, onun şiirlerindeki detayları görmeyiz" diye konuştu.

 

İKİ FARKLI YAKLAŞIM

"Can Yücel'in küfürbazlığına ilişkin tartışılması gereken kıymetli şeyler var. Biri feminist ekolden arkadaşlarımızın 'Can Yücel'in eril bir dil kullandığı'na dair yaptığı eleştiriler.  Çok saygın akademisyenlerimizin yaptığı bu eleştirileri boş eleştiriler diye geçiştiremeyiz" diyen Sarıoğlu, farklı yönde bir yaklaşım konusunda felsefeci Selahattin Hilav'ın, "Can Yücel şiirindeki 'küfür'  sizin anladığınız şekilde bir küfür değil, felsefi bir kategoridir. Bir başkaldırma biçimidir" mealindeki ifadelerini  örnek gösterdi.

 

YENİDEN TANIŞMAMIZ GEREKİR

"Bir kişiye sormuşlar, 'Sen hayatta en çok kimi seviyorsun?' diye. 'Terzimi', diye cevap vermiş kişi; 'Çünkü her seferinde ölçümü yeniden alıyor'" diyen Sarıoğlu, "Bir şairi ele alırken de böyle yapmamız, her seferinde yeniden ele almamız, şiirleriyle her seferinde yeniden tanışmamız gerekiyor" dedi.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: