Antalya
18.07.2019
A
EKONOMİ , GÜNCEL , POLİTİKA
Yabancı turistten belediyelere pay teklifi
Yabancı turistten belediyelere pay teklifi

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, yabancı turistlerin konaklama giderlerinden belediyelere pay ayrılması için kanun teklifi verdi.

Arı'nın 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'na eklenmesi için TBMM Başkanlığı'na sunduğu madde teklifi, “Otel, motel, tatil köyü, pansiyon gibi tesis ve yerlerde konaklayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan 13 yaş ve üzeri yabancı konuklardan günlük toplam konaklama bedelinin yüzde 4’ü tutarında 'Belediye Turizm Payı' tahsil edilir. Tahsil edilen pay, konaklama yerinin bulunduğu yetkili belediyeye bir beyanname ile ödenir. Büyükşehir Belediyesi Kanununun uygulandığı yerlerde toplanan payın yüzde 80’ibüyükşehir belediyesine, büyükşehir belediyesi olmayan yerlerde toplanan payın yüzde 40’ı il belediyesine tahsilatı izleyen ayın yirminci günün mesai sonuna kadar aktarılır” şeklinde. 

DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNDE VAR

Turizm sektörünün ülke ekonomisi içindeki payı artarken, turistik yörelerde bulunan belediyelerin turizmden elde edilen gelirden pay alamadığını; turizm faaliyeti nedeniyle oluşan nüfus artışının yükünü çekmede belediyelerin zorlandığını belirten Cavit Arı, işletmelere herhangi bir maddi yük getirmeyecek olan önerisinin dünyanın birçok ülkesindeki turizm destinasyonlarında yer aldığını hatırlattı.

REKABET BU ŞEKİLDE MÜMKÜN

Antalya, İstanbul ve İzmir gibi ülkenin önemli turizm destinasyonlarının, dünyanın önde gelen turizm destinasyonları ile hem turist sayısı hem de turizm geliri açısından rekabet edebilmesinin ‘Belediye Turizm Payı’ ödemesi adıyla oluşturulacak ek kaynak ile mümkün olabileceğini ifade eden Arı, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifine destek vermeleri Büyükşehir Belediye Başkanları başta olmak üzere yabancı turist ağırlayan il belediye başkanlarına yazı gönderdiklerini söyledi.   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: