Antalya
17.07.2019
A
GÜNCEL , GÜNCEL , EĞİTİM
Dışişleri’nin değil eğitimin hizmetinde
Dışişleri’nin değil eğitimin hizmetinde

Dışişleri Bakanlığı’na devri gündemde olan Antalya Lisesi’nin iki tarihi binasındaki restorasyon işlemleri tamamlanarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi. Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, iki binanın da eğitimin hizmetinde kalacağını açıkladı

Kamuoyunda, lojman ve konuk evi olarak Dışişleri Bakanlığı’na devredilmesi gündemde olan Antalya Lisesi’nin tarihi binaları, yapılan restorasyon çalışmalarından sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi. Yapılan çalışmaları incelemek ve devir işlemini gerçekleştirmek için tarihi binaya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, iki binanın birinde yönetim ofisleri ve toplantı odalarının, diğer binada ise tasarım atölyeleri, resim ve müzik gibi birçok alanda atölyelerin olacağını açıkladı.

AMACINA UYGUN KULLANILACAK

Antalya’nın bilinen en eski eğitim kurumu olan Antalya Lisesi’nin iki tarihi binasını tekrar ayağa kaldırmanın gururunu yaşadıklarını belirten Arslan, “120 yıllık tarihi olan Antalya Lisesi’nin ilk hizmet binalarından ikincisinin teslimatını alıyoruz. Lisemizin restorasyonu Antalya Valiliğimiz tarafından sağlandı. Biz okulumuzu eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere teslim alıyoruz. Böylesine köklü bir lisemizi yeniden ayağa kaldırmak bizler için onur ve gurur verici bir durum. Lisemiz amacına uygun bir şekilde eğitimde kullanılamıyordu. Restorasyon ihtiyacı çok güçlü bir şekilde vardı. Bugün itibariyle bu sorumunuz başta Sayın Valimizin destekleri olmak üzere çözülmüş oldu” dedi.

İDDİALARIN KARŞILIĞI YOK

Zaman zaman kamuoyunda okulun binalarının başka amaçlarla kullanılacağına ilişkin haberler olduğunu da hatırlatan Arslan, “Ancak resmi olarak ne Dışişleri Bakanlığımızdan ne Valimizden hiçbir şekilde bize bir talep gelmedi. Bu şekildeki talepler de hiçbir şekilde resmiyete ulaşmadı. Bugün itibariyle de zaten eğitimin yapıları eğitimin amacı için kullanılıyor. Kamuoyunda bazı iddialar gündeme geldi. Bu haberlerin bizde bir karşılığı yok. Bugün bu yapıları yeniden Antalya eğitimine kazandırmış bulunuyoruz. Bu durum, bizim kadar okulun eski mezunlarını ve Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı üyelerini de mutlu etmiştir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ALİV VE KAMUOYUNUN ZAFERİ

Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Okutan ise alınan kararın Antalya Lisesi mezunlarının ve kamuoyunun zaferi olduğunu söyledi. Binalarının teslim edilmesini beklediklerini belirten Okutan, “Binanın restorasyonu ocak ayında bitti. Sosyal medyayı kullandık ve buradan mezunlarımıza ulaştık. Kimse buranın bir başka kurumun eline geçmesini istemiyordu. Çünkü Antalya Lisesi, Antalya ve Antalyalılar için çok önemli bir kurum. Antalya Lisesi bu kentin silinemeyecek bir hafızası. Bizim için verdiğimiz mücadelenin en mutlu günü. Bizim için bugün bayram. Bu aynı zamanda mezunlarımızın ve Antalya kamuoyunun da zaferidir.”


Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: