Antalya
17.07.2019
A

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Kitap Fuarı'nı kaldırdıklarını, Fuarı 10. Antalya Kitap Fuarı olarak bir konuşmasında 15 - 21 Ekim tarihleri arasında yapacaklarını söyledi. Konyaaltı Kitap Fuarı'nı Konyaaltı Belediyesi düzenliyordu. Bu konuyu sormak için Başkan Semih Esen'i aradık. Telefonunu açan olmadı. Belediyeden bir görevliye sorduk, kesin bilgisi olmadığını belirterek, "Patent hakkı Böcek'te olduğu için fuarı kapatma yetkisi olabilir" dedi. Böcek'in konuyu Esen'le görüşüp görüşmediğini bilmiyoruz. Görüşmeden böyle bir karar aldıysa, bu iki başkan arasında en azından bir kırılmaya neden olacak; doğru olmayacaktır.

                                                           *****

Konyaaltı ve Kepez Kitap Fuarlarıyla ilgili daha önce yazdığımız yazılarda her iki fuarı da eleştirip, Antalya'da tek kitap fuarının yapılmasının, bu fuarı da Büyükşehir Belediyesi'nin yapmasının doğru olacağını savunmuştuk. Ancak, bizim savunduğumuz kitap fuarı, Konyaaltı ve Kepez'de olduğu gibi bu işin uzmanı olmayan bir organizasyon firması tarafından düzenlenen, adına "kitap - kırtasiye şenliği" diyebileceğimiz bir fuar değildi. Akaydın döneminde ATSO'yla birlikte Büyükşehir'in iki yıl düzenleyip, "Muhittin Böcek'i darıltmamak için" üçüncü yıl düzenlemekten vazgeçtiği TÜYAP Antalya Kitap Fuarı'nın Antalya'ya daha çok yakışacağını söylemiştik.

                                                           *****

Başkan Böcek'e Antalya Kitap Fuarı'nın TÜYAP'la yapılması önerisini yinelemek istiyorum. Konyaaltı Kitap Fuarı'nda organizasyon işinin verildiği firmayla uzun süreli sözleşme imzalanmış ya da firmaya bu yönde söz verilmiş; fuarın o firmayla devam etmesinde bu nedenle ısrar edilmiş olabilir. Bugün böyle bir durum söz konusu değil. TÜYAP, fuarcılığın diğer alanlarında olduğu gibi, kitap fuarı konusunda da Türkiye'nin en önemli markası. TÜYAP Kitap Fuarı, ulusal düzeyde rakibi olmayan, rakip tanımayan bir marka. İstanbul Kitap Fuarı, sadece ulusal değil, uluslararasında da saygınlığı olan bir fuar. TÜYAP, İstanbul dışında İzmir, Adana, Bursa ve Samsun'da da kitap fuarı düzenliyor. Para kazanmak amacıyla değil, prestij etkinliği olarak bu fuarları düzenleyen TÜYAP yönetiminden rica minnet biz de Antalya için karar çıkartmıştık. Yazık oldu o güzelim fuara.

                                                           *****

Unutmadan şunu da vurgulayalım: TÜYAP'ın bu fuarlardaki organizasyon ortağı  Türkiye Yayıncılar Birliği. Türkiye Yayıncılar Birliği, Frankfurt ve Londra başta olmak üzere dünyanın en prestijli kitap fuarlarının Türkiye katılım organizasyonu içinde yer alan bir başka kültür markamız. Bir fuarı, TÜYAP - Yazarlar Birliği ortaklığıyla yapmak başka, herhangi bir organizasyon şirketiyle yapmak başka. TÜYAP'la yapacağınız fuar prestijli bir fuardır, herhangi bir firmaya ihale edeceğiniz Antalya Kitap Fuarı'nı, şu kadar katılım oldu, şu kadar yazar okuyucuyla buluştu, diye savunabilirsiniz; ama savunduğunuz şeyde işin o yanı eksik kalacaktır. Prestij dediğimiz şey, enjektörle şırınga edilecek bir şey değil de ondan.

  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok