Antalya
11.07.2019
A

 

Bugünkü gazetemizde Büyükşehir Belediyesi'nin Menderes Türel tarafından başlatılan, Böcek tarafından devam ettirilen internet medyasına para desteğine yer verdik. Medya her geçen gün biraz daha dijitalleşiyor, kağıda basılı gazetenin yerini çok uzak olmayan bir gelecekte internet gazeteleri alacak görünüyor. İnternet medyasına belediyeler tarafından para ve başka türde destekler verilmesi o nedenle eleştirilecek bir konu değil; aksine desteklenecek bir konu.

                                                           *****

İnternet sitelerine yapılacak destek için bir belediyenin ölçütleri olmaz mı? Tabi ki olur; yani olmalı. Antalya Belediyesi'nin destekleyeceği internet sitesinin Antalya'da yayın yapıyor olması, vergi kaydının olması, bünyesinde gazeteci istihdam etmesi, güncel yerel haberleri düzenli olarak gazetesine girmesi, gazetesinde özel haberlere yer vermesi; verilecek desteğin koşullarından bazıları bunlar olabilir.  Bu koşulları sağlayan sitelere destek verilmesini eleştirmek bizim işimiz olamaz.

                                                           *****

Bize ulaşan listede yer alan sitelerin çoğunluğunun bu koşullara uymadığı söylenebilir. Sütün kaymak tabakasını alan site sahiplerinden ikisi Antalya'da yaşamıyor, Antalya haberleri odaklı yayın yapmıyor. Vergi kaydı, gazeteci istihdam etme gibi bir kaygısı olmayan gazetecilerin kişisel siteleri yanında; bilmem ne "Ltd. Şti"ne ait görünen, internetten ulaşmaya çalışıp ulaşamadığımız siteler de var liste içinde. Herhangi bir basın toplantısında, bir basın açıklamasında filan rastlamadığımız isimler, bakıyoruz Türel'in ve Böcek'in listesinden aylık alıyor. Antalya'nın Temmuz - Ağustos sıcağında, cehennem ateşi altında haber peşinde koşan, mesleği gerçekten gazetecilik olan arkadaşlarım, bu listeye bakıp, "Biz enayinin de enayisiymişiz; bu koşullarda boşuna asgari ücrete talim ediyor muşuz. Belediyeler, bir site açıp birkaç haber giren her önüne gelene aylık bağlıyorsa, işi daha iyi yapanlar olarak, biz de belediyelerden nemalanma işine soyunalım" diyorlar.

                                                           *****

Bu listeden elbette bir "Türel medyası", "Böcek medyası" çıkaramayız. Liste içinde yer alan, haberciliğine güvendiğimiz arkadaşlarımız az değil. Onları bu tür bir kategoriye yerleştirip değerlendiremeyiz. Ama listenin hazırlanışındaki mantık, bir "Türel medyası" oluşturma, bu kategoriye girmeyen isimleri de bu kategori içine çekme listesi. Antalya'da yayın yapan, Basın İlan Kurumu'nun koşullarını yerine getiren 11 gazete bulunuyor. Bu gazetelerden sadece ikisinin internet sayfasına destek veriliyor. Durum bu iken söz konusu listedeki  tercihin tesadüfi olduğunu iddia etmek inandırıcı olmaz.

                                                           *****

Bu tür listelerin, bu tür desteklerin Büyükşehir Belediyesi'yle sınırlı olduğunu düşünmek de saflık olur. Bu durum, meslekten gazetecilerin olduğu gibi gazeteci geçinen bazı kişilerin de birkaç belediyeden kendine aylık bağlatarak işin kolayını bulduğu anlamına geliyor. İnternet gazeteciliğinden önce de vardı; ama internet gazeteciliğiyle birlikte genel bir kavram haline gelen, "şantaj gazeteciliği" diye bir kavram türedi. Belediye başkanları "Türel medyası", "Böcek medyası", "Tütüncü - Uysal - Esen medyası" oluşturma hevesiyle bu tür listeler hazırlama yoluna giderse, bu işin sonu şantaj gazeteciliğine yol vermek, sonunda da ona yenik düşmek olur. Bizim gazetede bugün yayınlanan liste, medya ile ilişkiler konusunda Başkan Böcek'e olduğu gibi diğer başkanlara da önemli mesajlar, önemli uyarılar sunan bir liste olarak değerlendirilmeli. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok