Antalya
10.07.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Muratpaşa Kırcami için olağanüstü toplanıyor
Muratpaşa Kırcami için olağanüstü toplanıyor

MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kırcami bölgesine ilişkin revizyon imar planının Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kabulünün ardından Muratpaşa Belediye Meclisi'ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantı, 13 Temmuz Cumartesi saat 10.00'da yapılacak

Şehir Plancıları Odası'nın Kırcami bölgesi imar planlarının iptalini istediği ve Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'nde devam davada bilirkişi raporu uyarınca hazırlanan imar plan revizyonu Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bölgenin uygulama imar planını görüşmek için 13 Temmuz Cumartesi günü meclisi olağanüstü toplantıya çağırdı.

KARARLI ADIMLAR

Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Yeşilova, Tarım, Kırcami, Güzeloluk, Zümrütova mahalleleriyle birlikte Fener ve Çağlayan mahallelerinin bir kısmını içeren bölgenin uygulama ölçekli planları görüşülecek. Meclis, saat 10.00'da toplanacak. Olağanüstü meclis, belediye hizmet binasının meclis toplantı salonunda yapılacak. Belediye Başkanı Uysal, Kırcami bölgesinin 40 yıla uzanan imar plan sürecinin son 5 yılında son derece kararlı adımlar attıklarını söyledi. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan 25 bin ve 5 bin ölçekli planları ve uygulama ölçekli planlara davalar açıldığını aktaran Başkan Uysal, bu davalarda plan aleyhine bilirkişi raporları ortaya çıkınca kritik önemde bir hamle yaptıklarını anlattı.

 

REVİZYON YAPILDI

 

Bilirkişi raporlarındaki eleştirileri davalar sonuçlanmadan plan revizyonlarıyla karşılama yoluna gittiklerini belirten Başkan Uysal, böylece alınan yeni plan kararlarıyla hem eleştirileri karşılamayı hem de davaların düşerek planları engellemeyecek noktada kalmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. "3 defa bu tip durumları atlattık. Revizyon imar planı çıkardık, devam ettik" diyen Başkan Uysal, süreç tapu aşamasına gelmişken geçen yıl kasım ayında anılan davaya bağlı olarak bir iptal kararıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

ASKIYA ÇIKACA

Ancak bu iptal kararının üst mahkeme tarafından bozulduğunu ve davanın tekrar görüşülmeye başlandığını aktaran Başkan Uysal, şunları söyledi: “Geçmişte yaşadığımız, benzer bir durumla karşı karşıyayız. Revizyon planlarla, planların iptali ihtimalinin ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Kırcamili komşularımızın, hakkının ve hukukunun yok edilmesine asla müsaade etmeyiz. Bu yargı sürecinde de yine bilirkişi raporunun dikkat çektiği noktalara ilişkin revizyon plan hazırlayarak, teklifi Büyükşehir Belediyesi'ne ilettik. O teklif, meclisten oy birliğiyle geçti. Şimdi sürecin Muratpaşa ayağı başlıyor. Hiç vakit kaybetmeden Meclisi'mizde uygulama ölçekli imar planlarını görüşüp, askıya çıkaracağız. Artık, Kırcami için kaybedecek bir günümüz bile yok." (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: