Antalya
09.07.2019
A
GENEL , KÜLTÜR-SANAT
Ulusal Yarışma'ya site davası
Ulusal Yarışma'ya site davası

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde yapılan 54. Antalya Film Festivali’nden ulusal yarışmanın çıkarılmasının ardından İstanbul'da düzenlenen Ulusal Yarışma'nın organizatörü Kaan Müjdeci, yazılı bir açıklama yaparak yarışma için hazırladıkları web sitesinin, o dönemki festival direktörlerinden Zeynep Atakan tarafından mahkemeye taşındığını söyledi

54’üncü Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışmayı iptal kararının ardından İstanbul'da düzenlenen Ulusal Yarışma'nın organizatörü Kaan Müjdeci, yazılı bir açıklama yaparak yarışma için hazırladıkları web sitesinin Menderes Türel döneminin festival direktörlerinden Zeynep Atakan tarafından mahkemeye taşındığını söyledi.  "Bu dava meselesini, davayı açan adına utancımdan bugüne kadar gündeme getirmedim, getirmeye de niyetim yoktu" diyen Kaan Müjdeci, "Bu dava, kanaatimce, Türkiye sinema sektörü tarihine bir ayıp olarak yazılacaktır" ifadelerine yer verdi.

 

KARAR KESİNLEŞMEDİ

"Bilenler biliyor, 2017 yılı Eylül ayında, dönemin Antalya Belediye Başkanlığı'nın ve Zeynep Özbatur Atakan'ın da dahil olduğu Antalya Altın Portakal Film Festivali düzenleme komitesinin Altın Portakal Film Festivali'nde Ulusal Yarışma'yı kaldırmalarına bir tepki olarak Ulusal Yarışma'yı İstanbul'a taşıdık ve iki yıl boyunca, yarışmayı evinden uzakta gerçekleştirdik. Aynı dönem, bir performans olarak, Altın Portakal'ın web sitesini kopyalayarak, arzu ettiğimiz bir festivalin nasıl olabileceğini anlattığımız bir site yarattık. Zeynep Özbatur Atakan, bu web sitesinden dolayı mahkemeye başvurdu ve 1 TL'lik tazminat davası açtı" diyen Müjdeci, "Fakat, 5 Temmuz'da mahkemenin davayı bu aşamada kabul etmesinin Zeynep Özbatur Atakan tarafından 'davayı kazandım' şeklinde yansıtılması nedeniyle, bir açıklama yapmaya mecbur hissediyorum kendimi. Karar henüz kesinleşmedi, yasal süreç devam ediyor" dedi.  

 

SİNEMA TARİHİ İÇİN AYIP

"Biz hâlâ bunun başta söylediğimiz ve siteye de açık açık yazdığımız gibi eleştiriden ibaret ifade özgürlüğünü kullanmak olduğunu söylüyoruz. Bu inancımızı ve bakış açımızı sürecin devamında da yasal olarak mümkün olan her aşamada söylemeye devam edeceğiz" diyen Müjdeci şunları söyledi:"Bu dava, kanaatimce, Türkiye sinema sektörü tarihine bir ayıp olarak yazılacaktır. Sektörümüzün en önemli festivallerinden birini korumak için harekete geçmiş bir grup insana 'Siz haklısınız, Altın Portakal'dan Ulusal Yarışma'yı kaldırmak büyük bir hataydı' demek yerine, bu insanlara (burada direkt olarak bana) dava açan şahsa söyleyecek pek bir şeyim ne yazık ki yok. Neyse ki, devran döndü, aşkla, neşeyle ve filmlerimizle Antalya'ya geri dönüyoruz!"

 

ÜZGÜN VE ÖFKELİYİZ

54. Festival'de Antalya Film Festivali'nden Ulusal Yarışma'nın çıkarılmasının ardından Venedik ödüllü "Sivas" filmiyle tanınan Yönetmen Kaan Müjdeci'nin organizasyonuyla iki yıl üst üste Antalya Film Festivaliyle aynı tarihlerde İstanbul'da alternatif bir ulusal yarışma düzenlenmiş; oganizasyonun sitesinde yer alan manifestoda, Müjdeci ve diğer organizatörler şunları söylemişti: “Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz 54’üncü Ulusal Yarışma, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel’in Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışması’nın iptal edilmesi kararının ardından, sinemanın geleceğine dair duyduğumuz endişe, itiraz etmeye dair acil ihtiyacımız ve pek çok sinemacının ve sinema kuruluşunun tepkisinin verdiği umutla yola çıktı. Bir süredir film festivallerinde sansürün artmasıyla başlayan tedirginliğimiz, Türkiye’nin en köklü sinema organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Uluslararası Antalya Film Festivali hakkındaki hayati kararların, sinemacı ve izleyicilerin kaygıları gözetilmeksizin alınmasıyla birlikte artıyor. Film festivallerinin sinemacılar ve izleyiciler için ve onlar sayesinde düzenlendiğine; sinemacının kaderine, izleyicinin hayata bakışına etki ettiğine inanıyoruz. Ulusal sinema sektörü, özellikle de yeni sinemacılar için gittikçe daha adaletsiz, baskıcı ve cesaret kırıcı bir ortamda biçimleniyor. Bu durum karşısında üzgün ve öfkeli olmaktan başka şeyler de yapabileceğimize inanıyoruz.” 

 

PROTESTO YAĞMURU

Antalya Film Festivali'nden Ulusal Yarışmaların kaldırılmasını protesto eden 21 sinema kuruluşu ortak imzalı bir bildiri yayınlayarak, 54. ve 55. Antalya Film Festivalleri'ne katılmamış; protestocular arasında Sinema Yazarları Derneği de yer almıştı.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: