Antalya
09.07.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Cevap bekleyen sorular
Cevap bekleyen sorular

Antalya Lisesi’nin restorasyon yapılan binası ile ilgili belirsizliğin ortadan kalkmasını isteyen CHP Milletvekili Zeybek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a tarihi binanın akıbetini sordu. ALİV Başkanı Okutan ise restorasyonun tamamlandığı binanın okul yönetimine devrini istedi

Dışişleri Bakanlığı’nın konukevi olarak kullanacağı iddia edilen Antalya Lisesi ile ilgili belirsizlik sürüyor. Daha önce konuyu TBMM’ye taşıyan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bu konuya açıklık getirmesini ve kentin kültürel mirası Antalya Lisesi sahip çıkılması çağrısında bulundu.

BAKAN SELÇUK’A SORU ÖNERGESİ
Aradan geçen zamana rağmen konunun muhataplarından bir açıklama gelmediğini belirten Zeybek, 1898 yılında Antalya İdadisi olarak eğitim hayatına başlayan ve günümüze kadar binlerce mezun veren Antalya Lisesi üzerindeki iddiaları, cevaplaması istemiyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soru önergesi vererek, Antalya’nın tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkan başta Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı’nın ve Antalyalıların bu iddialar konusunda bir açıklama beklediğini ifade etti.

ZEYBEK’İN SORULARI

Zeybek, Bakan Selçuk’a şu soruları sordu: “Antalya Lisesi’nin tarihi binalarının Dışişleri Bakanlığı tarafından lojman ve konukevi olarak kullanılacağı iddiası doğru mudur? Antalya Lisesi’nin tarihi binalarının Dışişleri Bakanlığı’na devri konusunda yetki ve sorumluluk kime aittir? Antalya Lisesi’nin tarihi binalarının Dışişleri Bakanlığı’na devredileceği iddiasına karşın sivil toplum kuruluşları ve kamuoyuna neden bir açıklama yapılmamaktadır? Antalya Lisesi’nin tarihi binalarının tadilat çalışmaları sırasında, binalardan birinin kentin kültürel hayatına katkı sağlaması açısından müze olarak kullanılacağı ve bu gerekçe ile ödenek sağlandığı belirtilmektedir, tarihi binalara yönelik müze çalışması hangi aşamadadır?”.

VALİ BEY SÖZ VERDİ

Antalya Lisesi Mezunları Vakfı (ALİV) Yönetim Kurulu Üyesi Başkanı Olcay Okutan da, tarihi binanın bir an önce okul idaresine verilmesini beklediklerini söyledi. 2015 yılında Valilik tarafından tadilata alınan binadaki çalışmaların Ocak ayında tamamlandığını belirten Okutan, “Mart ayında Vali Bey ile yaptığımız görüşmede, binanın Dışişleri Bakanlığı’na verilip verilmeyeceğini sorduk. Vali Bey, böyle bir şeyin olamayacağını, restorasyon bitince okula devredileceğini söyledi Ancak restorasyon bitmesine rağmen bina okul idaresine verilmiyor” diye konuştu.

KAMERA SİSTEMİ KURULDU

Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın, okul binasında fotoğraf çekip sosyal medyadan paylaştığını belirten Okutan, şunları söyledi: “Bu olay, bizde binanın Dışişleri Bakanlığı’na verileceği düşüncesini izlenimi uyandırdı. Hatta binaya kamera sistemi kurulmuş. Diğer binada kamera sistemi yokken, restorasyonu yapılan binaya kamera yerleştirilmesini yadırgadık. Olmaması gereken şeyler oluyor. Vakıf olarak okulun ve öğrencilerin haklarını korumak istiyoruz”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: