Antalya
08.07.2019
A

 

1 Aralık 2014, saat 12:15. Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) başkanı Cahit Çakçıl’a Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy imzasıyla bir tebliğ geliyor. Tebliğde, dernek mekânının boşaltılması; aksi durumda saat 13:00’te tahliyesinin gerçekleştirileceği belirtiliyor. Kaymakamlık yetkilisi, belediyenin ilgili daire başkanı, zabıta ve belediye temizlik işçileriyle birlikte anında orada bitiyor. Polis desteği gecikmiyor. Saldırı başlatılıyor. Tomalı biber gazlı güçler derneği abluka altına alıyor. Önde zabıta, ardında polis; direnenlerin kafasına joplar iniyor. Temizlik işçileri sandalye masa ne bulursa dışarı fırlatıyor. Galeride resimleri bulunan sanatçı kadın çığlık çığlığa “resimlerim!” diyor.

 

BÖYLESİ GÖRÜLMÜŞ DEĞİL

ANSAN direnişi, meslek odaları, DİSK ve KESK’e bağlı sendikalar, çok sayıda dernek ve siyasi parti temsilcilerinin yer aldığı dayanışma platformu tarafından destek buluyor. Kalekapısı 70’li yıllardan sonra ilk kez böyle bir kalabalığa, böyle bir kargaşaya sahne oluyor. Bir öğretmen yaka paça indirilip, yerde sürükleniyor. Bir kadın “nefes alamıyorum, ambulans çağırın,” diye ağlıyor. Polis, zabıta, belediye temizlik işçileri, ne buldularsa yağmalayıp döküyor; kırılmayan, parçalanmayanları kamyonlara yüklüyor.

 

'BU HAKİMLERİN DOSYAYA BAKMAMASI GEREKİR'

Avukat Tuncay Koç, “Aynı mahkeme değişen hiçbir şey yokken daha önce verdiği karardan geri dönüyor.  Bu, mahkemenin üstünde büyük bir baskı olduğunu gösteriyor. İtiraz süreci var. Bu dahi beklenmeden alelacele derneğin tahliyesi başlatılıyor. Uygulamanın kanunsuz olduğunu kaymakamlık da belediye de biliyor. Zabıta ve polis hukukiliğin kılıfı olarak işlev görüyor. Mahkeme güven kaybına uğramıştır. Bu hâkimlerin bu dosyaya bakmamaları gerekir,” diyor.

 

CAVİT ARI ÖNCÜLÜK ETMELİ

ANSAN’ın tomalar eşliğinde zorla boşaltıldığı bu anlarda sanatçıların yanında dönemin CHP İl Başkanı Cavit Arı da vardı. “Tahliye uygulamasının hukuki olmadığı, uygulamayı yürüten idarenin usule aykırı işlem yaptığı; olup bitenin tam anlamıyla bir hukuk garabeti olduğu” vurgusuna avukat sıfatıyla o da yer verdi. Cavit Arı'nın ismini bugün özellikle anıyoruz. Zira, ANSAN'ın bu şekilde tahliye edilmesinin en önde karşısına dikilenler arasında Cavit Arı da vardı. ANSAN Bahçesi'yle ilgili aynı duyarlılığı Cavit Arı bugün de göstermeli; Milletvekili olma yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e sözü geçen biri olarak bahçenin gerçek sahiplerine verilmesi konusuna öncülük etmelidir. Bahçenin "şehit ailelerine verilmiş olması" kocaman bir yalandır; bahçe Ak Parti'nin yönetici kadrolarından biri tarafından işletilmektedir. Bahçenin ANSAN'a verilmesi bu nedenle de gereklidir.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok