Antalya
05.07.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Başpehlivanlar devlet sporcusu olacak
Başpehlivanlar devlet sporcusu olacak

Başpehlivanlara devlet sporcusu unvanı verilmesi hususunda CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in geçen yıl temmuz ayında verdiği kanun teklifinin gündeme alınması ile ilgili görüşme Genel Kurul’da gerçekleşti. Özer’in, ilgili komisyonda süresi içinde ele alınmaması üzerine kanun teklifini TBMM İçtüzüğünün 37’nci maddesine göre doğrudan Genel Kurul gündemine alınması talebi reddedildi. Öte yandan tüm partilerin grup başkanvekilleri birer açıklama yaparak konuya olumlu yaklaştıklarını ve önümüzdeki günlerde ortaklaşa bir çalışmayla ilgili düzenlemenin yapılması doğrultusunda destek verdiklerini ifade etti.

GEÇMİŞİ 600 YILI AŞKIN

CHP’li Özer, Genel Kurul’daki konuşmasında “Geleneksel ve kültürel bir mirası sürdüren sporcularımıza sahip çıkmak amacıyla tarihî yağlı güreşlerimizde başarı kazanan başpehlivanlarımız devlet sporcusu unvanıyla onurlandırılmalıdır” dedi. Elmalı Yağlı Güreşleri’nin bu yıl 667’nci kez, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ise 658’nci kez yapıldığına dikkat çeken Özer, “Cuma günü Edirne Sarayiçi’nde 2 bin 500’e yakın pehlivanımız kol bağlayacak, pazar günü de başpehlivanlarımız belli olacak” diyerek şöyle devam etti:“Koca Yusuflar, Adalı Haliller, Kel Aliçolar tarihî gururumuzdur. Başpehlivanlarımız gençlere örnek olmakta ve tarihsel değeri olan bir sporu özendirici hâle getirmektedir. Bugün 17 başpehlivanımız var, hepsini kutluyorum. Eşleri yaşayan kendileri hayatta olmayan başpehlivan sayısıysa 6, hepsini rahmetle anıyorum. Şu anda devlet sporcusu unvanı alabilecek olan toplam 23 sporcu bulunuyor. Buradaki mesele, başarılı sporcularımızın onurlandırılması meselesidir.”

GÖRÜŞ BİRLİĞİ SAĞLANDI

Konuşmasının sonunda CHP’li Özer’in tüm partilerden destek beklediğini belirtmesinin ardından sırasıyla söz alan MHP, CHP, İyi Parti, AK Parti ve HDP Grup Başkanvekilleri desteklerini açıkladı. Görüş birliğinin sağlanması nedeniyle ilgili düzenlemenin önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da görüşülecek olan Sporda Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifine ilave edilmesi bekleniyor. (Haber merkezi)

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: