Antalya
05.07.2019
A

AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ehem Taş’ı uzun bir süre sonra tekrar kameralar karşısında gördük. Taş da yaklaşık 2 saat süren basın toplantısında uzun süren sessizliğini kabul edercesine yerel seçimlerden, Muhittin Böcek’in 4 aylık karnesine kadar geniş bir yelpazede konuştu. Taş, Antalya’da seçimi kaybetmelerinin sebebini HDP, ekonomi ve tarıma bağladı. Haklı… Bu üç etken AKP’ye sadece Antalya’da değil Türkiye’de seçim kaybettirdi.

Seçim döneminde HDP’yi düşman, terörist, vatan haini sıfatlarıyla tanımlayan AKP, bu düşmanca tavrının karşılığı olarak HDP oylarını alamayacağını bilmiyor muydu? AKP adayı Menderes Türel’in HDP’lilere yönelik ateş püsküren söylemlerini hala hatırlıyorum.  Bu sonuca neden şaşırıyorlar ki?

 

Keza tarım ve ekonomideki dalgalanmalar yine Türkiye’de olduğu gibi Antalya’da da AKP’ye seçim kaybettiren diğer faktörler oldu.

Taş’ın konu başlıklarından biri de sivrisinekti. Taş, Büyükşehir Belediyesi’nin zamanında ilaçlama ihalesi yapmadığı için sivrisinek sorununun horladığını söyledi. Fakat hem Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek hem de Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen sivrisinek ihalesinin larva dönemi olan ocak-şubat aylarında yapılması gerektiğini fakat dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından bu ihalenin yapılmadığını, hatta ilaçlama yapması gereken personelin seçim çalışmasına götürüldüğünü söylediler.

Taş’ın bir diğer konu başlığı teşkilatta yaşanması muhtemel revizyondu. Taş, bu soruya, “Ak Parti’de değişmeyecek tek isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” cevabını verdi. Garip, gerçekten garip. Erdoğan bu partinin sahibi mi? Neden değişmesin ki? Ölene kadar parti genel başkanlığı mı yapacak? Böyle bir cümle kurmak ayrıca partiye emek vermiş onca kişiye haksızlık değil mi?

 

Bu arada ortalıkta ‘Muhittin Böcek 100 çalışanı sürgüne gönderdi’ diye bir laf dolaşıyor. Gerçeklik payı var mı yok mu belli değil. Fakat Taş da bu söylentiye inanmış olacak ki Böcek’in 100 kişiyi sürgüne gönderdiğine dair duyum aldıklarını söyledi. Duyum almış! Sürgüne gönderilenler varsa bunların belgesi, gittikleri yer bellidir. Duyumla olmaz bu iş. Belgeniz varsa açıklarsınız.

 

Ve yine seçim dönemine ait önemli bir konu: Ses kaydı. Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’e ait olduğu iddia edilen ve “Toplu ulaşımda CHP’yi kötüleyeceksiniz” tarzı konuşmaların geçtiği ses kaydının montaj olduğunu söyledi Taş. Fakat montaj olduğunu söylemeden evvel ses kaydının AKP’liler tarafından alındığını belirtti. Bir dakika ya... Hani bu ses kaydı montajdı.   Madem montaj nasıl oluyor da AKP’li birisi alıyor o ses kaydını. Başkan keşke bunu da açıklasaydın. Ve sonuç olarak 4 ayın ardından medya mensupları ile bir araya gelen AKP İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın söylemleri tatmin etmedi.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok