Antalya
04.07.2019
A
POLİTİKA
Taraftarı dışarıda bırakan kanun
Taraftarı dışarıda bırakan kanun

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda değişiklikleri öngören teklif ile ilgili, “Taraftara danışılmadan hazırlandı. Taraftarı yok sayan uygulamalar, tribünleri seyircisiz, spora ilgiyi azaltır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Rafet Zeybek, komisyonda görüşülen ve önümüzdeki günlerde genel kurulda görüşülecek Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda değişiklikleri öngören teklifi değerlendirdi. Söz konusu kanunda değişiklik teklifiyle cezaların artırılacağını belirten Zeybek, suç varsa cezai yaptırımın mutlaka olması gerektiğini ancak ceza artırımı suçun oluştuğu nedenleri ortadan kaldırmayacağını kaydetti. Teklifin tüm taraftarları potansiyel suçlu olarak gördüğünü belirtti.

TARAFTARIN SESİNİ DUYMUYORLAR

Spor alanları tanımı içine taraftarın toplanma alanları, güzergahlarının da dahil edildiğini,  taraftarın seyahat ettiği araçların da kanun kapsamına alındığını belirten Zeybek, “Kanunda zaman ve mekan sınırlaması olmadan yapılan bu düzenleme ile spor alanı ölçüsüz bir biçimde genişletiliyor. Taraftarlık ruhunun oluştuğu ve taraftarların birlikte hareket ettikleri toplanma alanlarının kanun kapsamına alınması ile yaşanacak uygulama sorunları mağduriyetlere sorun açacaktır” dedi. Kanunun sporseverlere danışılmadan ve görüşleri alınmadan hazırlandığını belirten Zeybek, “Teklifin komisyon gündemine alındığı andan itibaren Taraftar Hakları Derneği, 07 Gençlik Derneği yöneticileri ve hukukçuları ile taraftarlarla görüşmelerimiz oldu, görüşlerini komisyonda üyelere aktardık. Spor seyirci ile güzeldir, taraftarı yok sayan uygulamalar, tribünleri seyircisiz, spora ilgiyi azaltır.” dedi.     (Haber merkezi)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: