Antalya
02.07.2019
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Bu zamlar siyasi
Bu zamlar siyasi

Yerel seçimlerin hemen ardından gelen yüzde 15’lik elektrik zammının tamamen siyasi olduğunu belirten EMO Başkanı Metin, “Son zamlarla birlikte asgari ücretin yüzde 7’si elektrik faturasına gidiyor. Bu zamlar toplumda yoksullaşma dalgasına sebep olabilir” dedi

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şube Başkanı İlhan Metin, elektriğe gelen yüzde 15 zam ile asgari ücretin yüzde 7’sinin elektrik faturalarına gittiğini açıkladı. Son zamlar ile birlikte yıllık elektrik zammının yüzde 42’ye ulaştığını belirten Metin, son zamla birlikte 30 Haziran 2018`de geçerli tarifeden bu yana, bir yıllık zaman diliminde toplamda yüzde 41.9 oranında zam yapıldığını ifade etti. Ortalama bir ailenin faturasının bir yıllık dönemde 100.2 TL`den 142.2 TL`ye yükseldiğini anlatan Metin, “Son tarifede 18.5 TL artan aile faturası, son bir yılda toplamda 42 TL zam gördü” dedi.

    
MAAŞIN YÜZDE 7’SI FATURAYA

Elektrik Mühendisleri Odası`nın hesaplamalarına göre, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim standartları için aylık tüketeceği elektrik enerjisi miktarının 230 kWh olarak kabul edildiğini belirten Metin, “4 kişilik ailenin ortalama faturası yüzde 15`lik zamla birlikte, 142.2 TL`ye yükseldi. Bir önceki tarifeye göre yüzde 15 oranındaki iki haneli zam, ailelerin faturalarını 18.5 TL yükseltecek. Net asgari ücretin 2020 TL olduğu düşünülürse, asgari ücretli yurttaşlar aylık maaşının yüzde 7`sinin elektrik faturalarına ayırmak zorunda kalacak. Konut faturalalarına yansıyan kalemlerin dağılımına bakıldığında faturanın ancak yüzde 50,9`unun enerji bedeli olduğu, yüzde 29.7`sinin dağıtım bedeli, geriye kalan yüzde 19.3`lük bölümünün ise çeşitli fon ve vergilerden oluştuğu görülmektedir. Özetle toplamda 142.2 TL olan elektrik faturasının 72.4 TL`si enerji bedeliyken, 42.3 TL`si dağıtım bedeli, geriye kalan 27.5 TL ise fon ve vergiler için tahsil edilmektedir” şeklinde konuştu.

 

YILLIK ZAM YÜZDE 42

Tarife değişiminin 1 yıllık bilançosuna bakıldığında ise 30 Haziran 2018`de geçerli olan tarifede 22,46 kuruş olan enerji bedelinin son tarifede yüzde 40.2`lik zamla 31,49 kuruşa yükseldiği belirten Metin, “Dağıtım bedeli ise 12,65 kuruştan yüzde 45.1`lik artışla 18.37 kuruşa yükseldi. Tarife değişimin 4 kişilik aile faturasına yansıması ise 100.2 TL`den 142.2 TL yükseliyor. 1 yıllık dönemde zam oranı ise yüzde 41.9 olarak gerçekleşirken, ailelerin ortalama faturası 42 TL yükseldi. Yerel seçim kampanyasını elektrikte ve doğalgazda indirim müjdesiyle başlayan iktidar, yenilenen İstanbul seçimlerin tamamlanmasıyla, ekonomik krizin acı reçetesi için ilk adımı elektrik zammıyla atmıştır. Aradan geçen bir yılık dönemde seçim öncesi 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olan tarifede yüzde 10`luk indirim yapılmasına rağmen oluşan bu tablo, genel ekonomik gidişat için ürkütücüdür. Elektrik enerjisi tüm sektörler için temel girdi niteliğinde olduğu için önümüzdeki aylarda tüm mal ve hizmetlerin bir kez daha zamlanması kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

 

YOKSULLAŞMA DALGASI

Ocak ayından indirim yapan EPDK’nın, yerel seçimlerden 1 gün sonra yürürlüğe giren 1 Nisan 2019 tarifesinde de zam yapmadığına dikkat çeken Metin, şunları söyledi: “Üç ay önce zamma ihtiyaç duyulmadığı, 6 ay önce ise indirim yapıldığı koşulların olduğu ‘piyasa yapısının’ 3 ay içinde bu büyüklükte zamma ihtiyaç duyması izaha muhtaçtır. Elektrik tarifelerine, seçim sürecinin bitmesinin hemen ardından iki haneli zam yapılmasının gerekçesi ekonomik değil ancak siyasi olabilir. Yüksek artışlar, yeni bir yoksullaşama dalgası başlatacak büyüklüğe ulaşmıştır. Kâr esasıyla şekillenen piyasa yapısı ve enerji politikaları acilen terk edilerek enerji yönetimi; kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak bir yapıya bırakılmalıdır”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: