Antalya
29.06.2019
A
SEKTÖR
Rent a car-taksici kapışması
Rent a car-taksici kapışması

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın Haziran ayı toplantısına Rent a Car - Taksici esnafı arasındaki tartışma damga vurdu. ATSO 46. Grup Meslek Komitesi Üyesi Niyazi Şahin, Rent a Car'cıların otellerden yasalara aykırı, vergisiz, kayıtsız taşımacılık yaptığı algısının yaratıldığını belirterek, bu konudan taksici esnafını sorumlu tuttu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın Haziran ayı toplantısına Rent a Car - Taksici esnafı arasındaki tartışma damga vurdu. ATSO 46. Grup Meslek Komitesi Üyesi Niyazi Şahin, bazı kişiler tarafından basına haber servis edilerek Rent a Car'cıların otellerden yasalara aykırı, vergisiz, kayıtsız  taşımacılık yaptığı algısının yaratıldığını belirterek, bu konudan taksici esnafını sorumlu tuttu. Yanlışlar ve usulsüzlükler konusunda taksici esnafının önce kendisinin aynaya bakması gerektiğini belirterek taksici esnafına uzlaşma çağrısında bulunan Niyazi Şahin, "Kavga etmek iki tarafa da bir şey kazandırmaz. Testinin biri kırılır, diğeri ise su sızdırır" şeklinde konuştu. Niyazi Şahin'in sözlerine destek niteliğinde bir konuşma yapan  ATSO Başkanı Davut Çetin, "Buradan kimseyi çıkarmayacağız, kimseyi almıyoruz derseniz, o zaman iş teröre girer. O zaman iş başka çözümlere gider, gereken yaptırımları Ankara'dan çözmeye çalışırız" ifadelerine yer verdi.

 

 

TAKSİCİLER ÖNCE KENDİLERİ AYNAYA BAKSIN

 


Taksiciler tarafından, "Otel içerisindeki Rent a Car araç kiralama şirketleri korsan taksicilik yapıyor. VIP minibüs ve araçlarla otelden müşteri alıp çeşitli yerlere götürüyor. Minibüsler de D2 Belgesi bulundurarak havalimanına transfer yapıyor" iddialarının yayıldığını belirten Niyazi Şahin, "Ortada bir yanlış ve usulsüzlük arıyorsak, taksici kardeşlerimizin önce aynada kendilerine bakmalarını istirham ediyoruz. Samimi ve dürüst bir şekilde kendilerine baktıklarında; yol kesip eşkıyalık yapanların, havalimanından 40 Euro’ya gelen turisti, Belek’ten geriye 60 Euro’ya götürdüklerini, ÖTV indirimi sayesinde vatandaştan daha ucuza alarak milyonluk duraklara sahip olanlarının kendileri olduklarını, otel önlerinde tur rehberi gibi hanutçu bulunduranların kendileri olduklarını, kaçak tur yapanların kendileri olduklarını; turistleri anlaşmalı oldukları hamam, deri ve hediyelik kuyum mağazalarına götürerek 100 TL’lik bir malı 100 Euro’ya sattırıp oradan komisyon aldıklarını ve dahası kendi öz araçlarını kiraya vererek, ki aralarında bazı durak başkanlarının da olduğunu hepimiz biliyoruz, kaçak Rent a Car işi yaptıklarını göreceklerdir" dedi.

 

 

D2 BELGESİ OLAN İŞLETMEYE KAÇAK DİYEMEZSİNİZ

 


"D2 Belgesi dediğimiz belge, şehir içinde taşımacılık görevini gerçekleştirmek isteyen gerçek ve tüzel kişilere verilen bir belgedir. D2 yetki belgesiyle birlikte belirli bir zaman tarifesine uymaksızın seferler düzenlenebilmektedir. Güzergâh boyunca aynı yolcu grubunun taşınması, kapalı kapı seferler ya da mekik seferler şeklindeki taşımalar yine bu D2 belgesi ile yapılabilmektedir" diyen Niyazi Şahin, "Bu belgeyi almak için başvuranların, gerçek kişiler ile taşıma kooperatifleri dâhil tüzel kişilerin, kendi adına kayıt ve tescil edilmiş, sürücüsü dahil en az 25 koltuk kapasiteli özmal ticari otobüs olmak üzere, toplam 100 adet koltuk kapasitesi ile en az 30 bin TL'lik sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir. Tüm bu şartları sağlamış ve otel içerisinde hizmet veren bir şirket için, siz şimdi kalkıp bu işi kaçak ve korsan bir şekilde yapıyorsunuz, yasalara uygun değil diyebilir misiniz?" diye konuştu.

 

 

TESTİNİN BİRİ KIRILIR, DİĞERİ SU SIZDIRIR


Bu sorunları taksici esnafıyla konuşup uzlaşma yoluyla çözmek istediklerini belirten Niyazi Şahin, "Uzlaşı dostlukla ve tavizlerle olur. Bizler öncelikle karşılıklı olarak tavizler vereceğiz. Taksici esnafı da verecek, Rent a Car esnafı da. Bu karşılıklı tavizlerden sonra göreceksiniz ki dostluklarımız pekişecek ve ortak pastayı, ortak ekmeği yine beraberce paylaşacağız. Kavga etmek iki tarafa da bir şey kazandırmaz. Testinin biri kırılır, diğeri ise su sızdırır. Bizim görevimiz; uzlaşı, uzlaşı, uzlaşı. Hak, hukuk, adalet ancak bu şekilde yerine bulur; bu sorunlarda bu şekilde çözüme kavuşur" sözlerine yer verdi. 

 

 

OLMAZSA ANKARA'DAN ÇÖZMEYE ÇALIŞIRIZ

 


Niyazi Şahirn'in konuşmasına ATSO Başkanı Davut Çetin'den destek geldi. "60 Meclis  toplantısının 60'ında da uzlaşma dedim. Bu uzlaşıyı savunamadığımız sürece ne ülkede ne de meclisimizde huzur bulamayız" diyen Çetin şöyle konuştu: "Taksicilerle Rent a Car'cıların sorunu çok basit bir olay. Ama buraya kadar gelmiş bir sorun. Taksicilerle ilgili konuyu ben konuşmak istemiyorum. Onlar sorunlarını kendi mecralarında çözsünler; fakat Rent a Car'larla ilgili şikayetlerin yüz mislisini taksici esnafıyla ilgili duyuyor, dinliyoruz. Önce kendi elimizi taşın altına koyup, kendi evimizin önünü süpüreceğiz, sonra başkasının ne yaptığına bakacağız. Rent a Car işi de Ticaret Kanunu'nda tanımlı bir meslektir, ticaret yapmaya haiz insanlar tarafından bütün belgeler alınmıştır, varsa bir sıkıntı oturulup bir masada konuşulması gerekir. Kimseyi buradan çıkarmayacağız, kimseyi buraya almayacağız, diye bir şey yok. Taksicilerin sorunlarını da biliyoruz, ama Antalyamıza, taksici esnafımıza zarar gelmesin diye, buradan konuşmuyoruz. Konuşmak gerekirse onların konuştuğunun yüz mislini konuşmayı da biliriz."

 

KAVGAYA GEREK YOK

 


"Şehirde kavgaya hiç gerek yok. Biz uzlaşalım, bir kent kültürü oluşturalım derken, burada konuşulanlar bile basına yansıyor, Antalya'nın aleyhine dönüyor. Bazı gerginlikler, sektörler arası sıkıntılar olabilir, onların muhatabı Şoförler Odası ise bizim muhatabımız da 46. Meslek Komitesi. Aramızda oturur çözeriz" diyen Çetin, "Buradan kimseyi çıkarmayacağız, kimseyi almıyoruz derseniz, o zaman iş teröre girer. O zaman başka çözümlere gider, gereken yaptırımları Ankara'dan çözmeye çalışırız. Dediğiniz gibi iki testi çarpışırsa biri kırılır, biri su sızdırır. Hangisi kırılır, onu önümüzdeki süreçte görürüz" diye konuştu. 

 

UZLAŞMAYA BİZ DE HAZIRIZ

 


Şahin ve Çetin'in konuşmalarıyla ilgili görüşlerini aldığımız Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, otel içlerinde çok sayıda kaçak Rent a Car firması bulunduğu, taksicilerin yapması gereken işi bunların yaptığı iddiasını yineledi.  "Gidip Belek'te, Kundu'da, Kemer'de otel içlerine bir uğrayın, kaçak çalışan ne kadar çok Rent a Car firması olduğunu göreceksiniz. Kimse kimsenin ekmeğiyle oynamasın; tamam, biz de bunu istiyoruz, ama bu herkesin kendi işini yapmasıyla olur" ifadelerini kullandı. Niyazi Şahin'in, "Yanlışlık ve usulsüzlük konusunda taksicilerin önce  kendilerinin aynaya bakması gerekir" şeklindeki suçlamalarını hatırlattığımız Alkan, "Taksici esnafımız UKOME tarafından denetleniyor. Kontağı açmamızla birlikte giderlerimiz başlar, hususi araçlar iki yılda bir muayene olurken biz yıllık muayene oluyoruz. Bandrolümüz var.  Taksimetrelerimizden yolcu bizi denetliyor. Yaptığımız iş bütün bu nedenlerle usulsüzlük kaldırmaz. Yanlışlar biz de olabilir, bunları beraberce düzeltmeye hazırız. Uzlaşmaya biz de varız. Bir araya gelip sorunları konuşarak çözmeye biz de hazırız" dedi.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: