Antalya
29.06.2019
A

Seçimlerin kendi içerisinde çok farklı dinamikleri vardır. Kimisi kamuoyuna yansır, kimisi yansımaz. Bu dinamiklerin de kendi içlerinde ayrı ayrı süreçleri ve sürecin doğru işletilmesi durumunda başarı öyküleri vardır.
İşte 23 Haziran seçimlerinde kamuoyuna yeterince yansımayan bir başarı öyküsü yaşandı sessizce. 
Seçimlerde ALTIN SANDIK diye adlandırılan bir araştırma modellemesi vardır. Batı demokrasilerinde yıllardır uygulanan ve ‘sandık çıkışı anket’ diye bildiğimiz bu modelleme, seçim sonuçlarını mümkün olduğunca erken görebilmeyi hedefler. Bu hedefin iki farklı kesim için anlamlı sonuçları vardır. Birincisi yazılı ve görsel medya için önemlidir. Sonucu ilk olarak duyurmayı amaçlar. İkincisi de, bizzat seçimin tarafları altın sandık sonuçlarına bakarak seçim sonrası stratejilerini belirlerler.
23 Haziran seçimlerinde, ‘dokuz8haber’ böyle bir organizasyon için kolları sıvadı. 10 milyon seçmeni 31 bin sandığı olan İstanbul’da altın sandıkları belirlemek ve öncelikle bu sandıkların sonuçlarını alabilmek için örgütlenmeye girişmek gibi zor bir işin altına girdi.
Daha önceki seçim sonuçları değerlendirilerek, sandıkların, bulundukları mahallenin sonucuna en yakın rakamları veren 319 sandık tespit edildi. Ardından da altın sandıkların olmazsa olmaz sayısının bulunabilmesi için ölçütler daraltıldı ve sayı 145 sandığa indirildi. Bu 145 sandık, ait oldukları mahallelerin sonuçlarına en yakın rakamları vermişlerdi.
Sonrası, bildiğiniz örgütlenme çalışması. Her sandık için bir arkadaşın görevlendirilmesi ve bu arkadaş aracılığı ile gelen ıslak imzalı tutanağın veri tabanına işlenerek mümkün olan en erken saatte sonuca ulaşma çabası.
Bu arada, bu uygulamada Antalya’dan gelen gönüllü arkadaşlarımız da görev aldı, onlara ayrı bir teşekkürü şuraya iliştirelim.
Seçim günü gelip de sandıkları kapandığında, ıslak imzalı tutanakların gelmesini bekleyen yaklaşık 10 arkadaşta heyecan doruktaydı açıkçası. İlk ıslak imzalı tutanaklar 17:20 gibi gelmişti ve 18:00 olduğunda İstanbul seçim sonuçlarına ulaşılmıştı. Rakamlar ekibin önüne gelmişti. Şimdi sıra gerçek sonuçlar ile uyumluluğa bakmaya gelmişti. 
Ortaya çıkan sonuç herkesin beklediğinin de ötesinde bir başarıyı gösteriyordu.
Altın sandık sonuçlarına göre Ekrem İmamoğlu %53,95, Binali Yıldırım ise 45,07 oranında oy almıştı. Sandıklar kapanıp da sonuçlar açıklandığında da  Ekrem İmamoğlu %%54,21, Binali Yıldırım ise %44,99 oy almıştı. Yani her iki aday için de aradaki fark yaklaşık %0,2 düzeyindeydi. 
Bilimsel araştırma yöntemlerinin disiplinli bir örgütlenme ile işe koşulması sonucunda elde edilen bu başarı tarihe geçmeyi fazlası ile haketmektedir. Bu satırlar da bu amaçla kaleme alınmıştır.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok