Antalya
25.06.2019
A
POLİTİKA
İstanbul'da adalet kazandı
İstanbul'da adalet kazandı

Ekrem İmamoğlu’nun 806 bin 426 oy farkla kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye seçimini değerlendiren siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ‘adalet kazandı’ fikrinde birleşti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde 4 milyon 741 bin 870 oy alarak yüzde 54.21 oy oranına ulaşan CHP’li Ekrem İmamoğlu, yeni belediye başkanı oldu. Rakibi Ak Partili Binali Yıldırım ise 3 milyon 935 bin 444 oy ile yüzde 44.99’da kaldı. İki aday  arasındaki oy farkı 806 bin 426 oldu.  İmamoğlu'nun başarısını yorumlayan İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Aydın, Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen, İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Milletvekili Cavit Arı, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMO) Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve KESK Antalya Dönem Sözcüsü Kadir Öztürk, ‘adalet kazandı’ fikrinde birleşti. 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: 


ANTALYA'YA BAHAR İSTANBUL'A YAZ GELDİ


“Antalya’mıza Martın sonunda baharı getirdik, 23 Haziran’da İstanbul’a yaz geldi. Bugün demokrasi kazandı, adalet kazandı. Onurlu bir şekilde İstanbul’u yönetme aşkından vazgeçmeyen Ekrem İmamoğlu kazandı. Türkiye’miz kazandı. Teşekkürler İstanbul, teşekkürler demokrasiye inanan ufku açık engin yürekler.”

 

 

İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı


CHP - İYİ PARTİ BİRLİĞİ UMUT GETİRDİ

“Millet İttifakı adayının bu kadar büyük oy farkıyla çıkması çok önemli mesajlar içeriyor. Türkiye'de ilk defa demokrasi için partilerin verdiği birlikte mücadele örneği görüldü. CHP - İYİ Parti birlikteliği bir umut olmuştur; umutları kırılan, sandıklara küsme noktasına gelen, oy verme konusunda tereddüt geçiren halka moral vermiştir. Bu birliktelik, halk için umut kaynağı oldu. 31 Mart öncesinde İmamoğlu ile görüşmüş, hatasız bir kampanya yürüttüğünü belirtmiş, enerjisi konusunda kendisini tebrik etmiştim. İki üç haftadır İstanbul'dayım. Çalışmalara aralıksız şekilde omuz verdim. Ayrıştırmaya meydan bırakmayan, kucaklayıcı, demokrat ve şeffaf bir politika izleyen, İmamoğlu bu konuda çok samimi durdu. Siyasetteki bu başarısı gerçek anlamıyla ibret verici. Bu özelliği halkta karşılık buldu. İstanbul seçiminin başarısındaki ikinci pay İmamoğlu'nun performansıdır. Bu seçim aynı zamanda başkanlık sistemine dayalı hükümet sistemi ve son dönemdeki tavır, dışlayıcı söylem ve siyasi üslup için bir referandum anlamı taşıdı. Bu sistemi, bu üslubu toplumun kabullenmediğini, bir değişim isteğinde bulunduğunu gösterdi.” 

 

 

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç

 

SEVGİ VE DOSTLUK KAZANDI

 

Ekrem İmamoğlu ile İstanbul'da her şey çok güzel olacak, dedik. İmamoğlu Başkanımızla İstanbul'u dolaştık. Megaşehirde cadde cadde,, sokak sokak gezip esnaf ve vatandaşlarımızın heyecanını paylaştık. Gönül bağımızın her daim birlik ve beraberlik içinde olduğu Beyoğlu Kasımpaşa'da ki Antalyalı ve Aksekili hemşerilerimizle buluştuk. Hasret giderdik, hasbıhal ettik. İstanbul halkı Ekrem İmamoğIu sayesinde her şeyin çok güzel olacağına inanıyor ve destekliyor. İstanbullu umutlu, İstanbullu mutlu. Sonuçta hak yerini buldu. İstanbul'da sevgi, dostluk ve kardeşlik kazandı

 

İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Aydın:


SİYASETİ AHLAK DİLİYLE BULUŞTURDUK

 

Türk milleti kendisiyle inatlaşmamak gerektiğini, mağdur olanın her zaman yanında olduğunu gösterdi. Bu sonuç AK Parti iktidarı için yolun sonunun göründüğü anlamına gelmekte. İstanbul'da milletin iradesi ortaya çıkmıştır. Daha önceki seçimlerde biz nasıl millet iradesine saygı duymuşsak, Cumhur İttifakı'nın da İstanbul'da, Ankara'da, Antalya'da ortaya çıkan iradeye saygı duyması gerekir. Geçtiğimiz gün İmamoğlu, "Siyaseti ahlakla buluşturacağız" demişti. Bu seçimin ana fikri budur. Bizim yaklaşımımız siyaseti ahlak ve sevgi diliyle yaklaştırmak olmuştur, bundan böyle de öyle olacaktır. Burada Genel Başkanımız Meral Akşener'in desteğine de vurguda bulunmam gerekir. "İstanbul'u alacağız" dedi ve aldık. 39 milletvekili, 35 - 40 civarında il başkanıyla İstanbul'u karış karış dolaşıp, seçim çalışması yaptık. İstanbul'daki heyecanı görmek için ilk gün dönmedim. İstanbul mutlu.” 

 

 

Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen: 


ÖTEKİLEŞTİRİCİ DİL İFLAS ETMİŞTİR


Her seçimde olduğu gibi kendi adayımızı çıkardık, en yüksek oyu alabilmesi için azami gayret sarf ettik. Saadet Partisi'nde iki kişiden biri aday olur, diğeri ona oy verir. Ancak 31 Mart seçiminde, kim olduğu bizim için önemli değil, seçimi kazanan bir kişi vardı. Hak ve adalet bizim için olmazsa olmazdır. Adalet, Milli Görüş hareketinin en önemli akaryakıtı, mazotudur. Bu cümleden hareketle 23 Haziran seçimlerinin fuzuli bir seçim olduğunu düşünmüşüzdür. Siyaset yara almıştır, vicdanlar yara almıştır, insanlık yara almıştır. Bunun böyle olmaması gerektiğini iktidar partisinin okuması gerekirdi. Geldiğimiz noktada Cumhur İttifakının unsurları korkunç bir hezimete uğramıştır. Öyle anlaşılıyor ki 31 Mart'ta 103 bin 303 oyu olan Saadet Partisi'nin bir kısım seçmeni bu seçimde oyunu İmamoğlu'na vermiştir. Ama aslında İmamoğlu'na en çok oy AK Parti ve MHP'den gitmiştir. Ortaya çıkan tarihi fark ve kibir kulelerinin yıkılması en çok bununla ilgilidir. Birbirinin zıddı olan Saadet Partisi'yle HDP'yi aynı yere yerleştirip terörist ilan ettiler, sonra da her ikisine de gülücükler gönderme yolunu seçtiler. Bu ilkesiz siyaset anlayışı, ötekileştirici dil iflas etmiş, çatışmacı kavgacı dil mağlup olmuştur.  Bu aşamadan sonra hem İstanbul hem Antalya için hayırlı hizmetler temenni ediyoruz. Bize düşen ne varsa o konuda her iki başkanımızda bizi yanlarında göreceklerdir.”

 


CHP Milletvekili Cavit Arı:


HAK, HUKUK, DEMOKRASİ KAZANDI

Sayın İmamoğlu kazandı. Tüm Türkiye kazandı. Hak, hukuk, adalet yerini buldu ve demokrasi kazandı. Birlik, beraberlik ve kucaklaşma kazandı. 

 


ASMO Başkanı  Emrullah Tayfun Çavdar:
 

ATATÜRK İLKELERİ KAZANDI

“Adalet yerini buldu. İstanbul'da kazanan demokrasi ve hukuk oldu. Bu seçim İmamoğlu'nun Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmasıyla sonuçlanmış olabilir; ama sonuç aslında toplumun, yargının, adaletin üzerindeki baskıya gösterilen tepkinin ifadesi oldu. Toplumun geniş kesimleri demokrasinin, Atatürk ilkelerinin, cumhuriyetin ilkelerinin bu ülkede hâlâ devam ettiğini göstermiş oldu.”

 

 

Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık:
 

HUKUKSUZLUĞA EN GÜZEL CEVAP

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde iptal edilmişti.  Bu kararla Türkiye’de yargı büyük yara aldı, adalet duygusu zedelendi, vicdanlar sızladı.  Ancak 23 Haziran seçimi, 31 Mart’taki seçim sonucunu, hukuksuzca ve keyfi olarak yok sayan siyasi iktidara en güzel cevap olmuştur. 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri demokrasi mücadelesi veren tüm yurttaşların zaferidir. 31 Mart ile 23 Haziran arasındaki kısa süreçte büyük bir demokrasi mücadelesi yaşanmıştır. İstanbul ve Anadolu’nun tüm kentlerindeki yurttaşlarımız Cumhuriyete, demokrasiye ve parlamenter sisteme sahip çıkmıştır.”

 

 

KESK Dönem Sözcüsü Kadir Öztürk:


YENİ BİR TOPLUMSAL MUHALEFET DOĞDU

“AKP iktidarı hukuku, adaleti, yasaları uzunca bir süredir sopa olarak kullanmaktadır. 31 Mart’ta CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasına rağmen seçimin yenilenmesi, başkanlığın elinden alınması da bunun bir örneğidir. Fakat İstanbullular bu oyuna gelmemiş ve iktidara gereken dersi vermiştir. İstanbul’da yaşayan herkesi ve seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu’nu kutluyoruz. Her şey çok daha güzel olacak, buna tüm kalbimizle inanıyoruz. İstanbul seçimi, yeni bir toplumsal muhalefetin doğuşu, halklarımızın AKP – MHP gerici ırkçı bloğuna boyun eğmediğinin ve eğmeyeceğinin kanıtıdır. Bu, Gezi ile başlayan sürecin hala devam ettiğinin, iktidarın bloğunu gönderene kadar da mücadelenin devam edeceğinin göstergesidir.”   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: