Antalya
25.06.2019
A

Diyet yaparken sağlığınızı kaybetmek istemiyorsanız, diyetinizin size uygun planlanmış olmasına, profesyonel bir diyetisyenden yardım almaya ve şimdi bahsedeceğim yedi bileşeni içeriyor olmasına dikkat etmelisiniz. Bahsedeceğim grupta özellikle mineraller metabolizmamızın en iyi düzenleyicilerindendir  ve pek çok enzimin yapısına girip vücudumuzda işlerin yolunda gitmesine yardım ederler. Kilo verememek, süreç boyunca duraksama evrelerinin uzun sürmesi, diyet boyunca halsiz hissetmek, spor yapmaya enerji bulamamak gibi şikayetleriniz varsa söylediklerime kulak verin. Ek olarak vitamin ve mineral kayıpları kısa sürede hayati olmasada uzun vadede sağlığınızı kaybetmenize yol açabilir.

 


KALSİYUM

 


Kalp ve kaslar için gereklidir. Çalışmalar yeterli kalsiyum alımının tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olduğunu ve kilo vermeyi kolaylaştırdığını söylüyor. Yaşa göre alınması gereken miktarlar değişiyor. 19-50 yaş aralığında günlük 1000 mg önerilirken, 50 yaş üstünün günlük 1200 mg kalsiyum alması tavsiye ediliyor. Kalsiyum içeren besinler genelde laktoz da içerdiğinden, laktoz intoleransı olanların kalsiyum ihtiyaçlarını nohut, salatalık, yeşil yapraklı sebzeler gibi kaynaklardan sağlaması gerekiyor.

 


POSA

 


Posa sindirim sistemimizin düzenli çalışması için en önemli kaynaktır. Kan kolesterolün düşürür ve şekeri dengeler. Doygunluk sağlar ve daha az kalori almanıza neden olur. Dolayısıyla kilo yönetiminde en önemli bileşenlerdendir. Günlük 25-30 g alınması önerilir.  Meyveleri kabukları ile yemek, tahıllı ekmek tüketmek, kurubakliyatlara soframızda daha çok yer vermek, düzenli olarak sebze ve salata tüketmek bu miktarlara çıkmanızı sağlayacaktır.

 


A VİTAMİNİ

 


Göz sağlığını destekleyen en önemli vitaminlerdendir. Ayrıca genlerimiz ve bağışıklık sistemimiz üzerine de etkilidir. Retinol ve karotenoid adında iki formda bulunur. Retinol formu vücutta kullanıma hazırken, karotenoidler uygun forma dönüştürüldükten sonra kullanılır. Havuç, kabak, ıspanak, tatlı patates, brokoli, domates, renkli biberler en önemli kaynaklarıdır.

 


POTASYUM

 


Vücudumuzdaki her hücrede bulunur. Kaslarımız ve sinir sistemimizin en önemli  düzenleyicilerindendir. Sıvı dengesini sağlar. Güçlü kemikler ve yüksek enerjili bir beden onun eseridir. Yeterli alımı yüksek tansiyondan korunmanızı sağlar. 19 yaş üstü bireyler günlük 4700 mg potasyuma ihtiyaç duyar. Diüretik ilaçlar potasyum kaybına neden olur ve kullanım esnasında iyi izlem gerektirir. Fasülye, ıspanak, domates, yoğurt, portakal, brokoli, muz iyi kaynaklarıdır.

 


FOLİK ASİT

 


B vitamin grubunun üyesidir. Nöral tüp defektinden korunmak için gebelik öncesi her anne adayına günlük 400 mcg yükleme yapılır. Anemiden korur, hücre gelişimini destekler. Anemi metabolizmanın yavaşlamasının baş sorumlusudur. Kurubakliyatlar, zenginleştirilmiş ekmek ve makarna, kahvaltılık gevrekler, ıspanak, brokoli ve portakal iyi kaynaklarıdır.

 


DEMİR

 


Hücre ve dokulara oksijen taşır. Canlı ve dinç bir beden için normal seviyelerinin korunması gerekir. Eksikliği anemi diye bilinir. Anemi halsizlik, yorgunluk ve düşük metabolizmadan sorumludur. Kadınlarda menstrual döngüler nedeniyle kayıplar daha fazla görülür. İyi izlenmelidir. Erkeklerde günlük 8 mg demir alımı yeterliyken, kadınlarda 18 mg gereksinim vardır. En iyi kaynakları hayvan etleri, yumurta ve yulaftır.

 


D VİTAMİNİ

 


Eskiden güneşi damlalıkla gören ülkelerde eksikliği görülürken son yıllarda ülkemizde de eksikliği yaygındır. 
D vitamini deri yoluyla karaciğerde sentezlenir fakat aktif formunu böbreklerde alır. Kalsiyum metabolizmasında etkilidir. Hücre büyümesini ve immun fonksiyonları destekler, vücutta enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur. Bizi her yeni gün hasta olmaktan kurtaran ve apoptozis de denilen vücuttan hatalı hücreleri uzaklaştıran sistemi genler aracılığı ile destekler (Apoptozis kanser tedavilerinde hedeflenen en önemli mekanizmadır).Günlük 600-800 IU alımı önerilir. Balık, yumurta, zenginleştirilmiş süt, yoğurt, kahvaltılık gevrekler iyi kaynaklarıdır.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok