Antalya
22.06.2019
A
POLİTİKA
TSK'da cemaat ve mafya özentilerine fırsat verilmemeli
TSK'da cemaat ve mafya özentilerine fırsat verilmemeli

TBMM Genel Kurulu'nda Askeralma Kanun Teklifi üzerine konuşan CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Rafet Zeybek, teklifte yer alan  "Cumhurbaşkanlığınca gerek görülen sahalarda görevlendirilen özel görevliler" ifadesinin hiç bir demokratik toplumun kabul etmeyeceği bir düzenleme demek olduğunu belirterek, "Türk Silahlı Kuvvetlerinde siyaset, cemaat ve mafya özentilerine fırsat verilmemelidir" dedi.


TSK SİYASETE ALET EDİLMEMELİ


Kanunun 45. Maddesinde yapılacak değişikliklerin çok ciddi tehlikeler getirebileceği uyarısında bulunan Rafet Zeybek, "Bu maddede yer alan  Cumhurbaşkanlığınca gerek görülen sahalarda görevlendirilen özel görevliler" ifadesi hiç bir demokratik toplumun kabul etmeyeceği bir düzenleme demektir. Tek bir kişiye bu yetkiyi vermek, Hitler Almanyasındaki SS birliklerini, Musollini İtalyasındaki Kara Gömleklileri akla getirmektedir. Bu yetki ve sorumluluklar, TBMM yetkisine alınmalıdır. Böylece TBMM yasama göreviyle birlikte denetim görevini de yerine getirebilecektir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde siyaset, cemaat ve mafya özentilerine fırsat verilmemelidir. Bunu sağlayamazsak asıl beka sorununu o zaman yaşamak zorunda kalacağımız kesindir" diye konuştu.


YÜKSEK BEDELLİ ÜCRETİ EŞİTSİZLİK DOĞURUR


Bedelli Askerlik için 30 bin TL'nin üzerinde bedel belirlenmesinin günün ekonomik koşullarında eşitsizlik yaratacağını belirten Rafeat Zeybek, "Sayın Cumhurbaşkanı 'Gariban Mehmet ustanın oğlu da bedelli yapabilecek' demişti. Bu ekonomik şartlarda gariban Mehmet ustanın oğlu asla bedelli yapamayacakken, patron Mehmet Bey'in oğlu bedelli askerlikten yararlanacaktır. Bir şekilde o toplumsal eşitliği sağlamak için bir düzenlemenin yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır" ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: