Antalya
19.06.2019
A
TARIM
Salçalık domates krizi çözüldü
Salçalık domates krizi çözüldü

Demre ilçesinde son birkaç gündür yaşanan salçalık domates alımındaki fiyat krizinde son sözü Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya söyledi. İlçede bir kasa salçalık domatesin alım fiyatı 2 lira 25 kuruş olarak belirlendi

Demre Belediyesi'ne ait arazide salçalık domates alımı yapan kişilerle, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya yaklaşık 15 gün önce bir toplantı yaptı. Kocakaya çoğunluğu dışarıdan gelen 13 salçalık domates alıcısı ile yaptığı görüşmede, "Yaklaşık 10-11 kilo gelen bir kasa salçalık domatesi 1-1.5 liradan alıyorsunuz. Bu çok düşük bir fiyat. Bunu yükseltin" dedi. Yapılan görüşmelerde bir kasa salçalık domatesin sezon boyunca 2 liradan alınması konusunda anlaşmaya varıldı. Böylece bir kasa salçalık domates Demre'de 2 liradan satılmaya başladı.


TIR’LARIN GİRİŞİ YASAKLANDI 


Ancak geçen cumartesi günü salçalık domates alıcıları bir kasa salçalık domatesin fiyatını 1 liraya düşürdü. Bunun üzerine harekete geçen Belediye Başkanı Okan Kocakaya, duruma müdahale etti. Alıcılardan verdikleri sözü tutmalarını istedi. Alıcıların fiyat yükseltmeye yanaşmamaları üzerine Başkan Okan Kocakaya, belediyeye ait olan salçalık domates yüklemesi yapılan rampaya, alıcı Tır'ların girişini yasakladı. Pazar günü bir Tır kiralayarak, salçalık domatesin kasasını 3 liradan almaya başladı. Pazartesi günü alana salçalık domates getiren üreticilere alıcıların müdahalesi üzerine alanda durum gerginleşti. Bunun üzerine alana Demre Emniyet Müdürlüğü, Demre Jandarma Komutanlığı ve zabıta ekipleri geldi. Alanda güvenlik önlemleri alındı.


ALIM YAPILMAYACAK 


Yaşananlar sonrası domates alıcıları Başkan Kocakaya'dan görüşme istedi. Yapılan görüşmede Başkan Kocakaya, "Ben burada Demreli üreticinin alın terini korumak için çırpınıyorum. Daha önce 2 liradan alım sözü verdiniz. Ama burada kendi kafanıza göre fiyat belirlemeye kalktınız. Buna izin vermem" dedi. Alıcılar da yeniden fiyatı 2 liraya yükselteceklerini belirtti. Ancak Başkan Kocakaya bunun kesinlikle olmayacağını, bir kasa salçalık domatesin 2 lira 25 kuruştan almaları gerektiğini, yoksa alım yaptırmayacağını belirtti. Domates alıcıları teklifi kabul edince ilçede bir kasa salçalık domatesin kilosu 2 lira 25 kuruş olarak belirlendi.


KASASI 2 LİRA 25 KURUŞ 


Başkan Okan Kocakaya, "Belediye olarak elimizden geldiğince üreticilerin haklarını korumaya kararlıyız. Arkadaşlarımız bize verdiği sözü tutmadı. Kendi kafalarına göre fiyat belirlemeye kalktı. Belediye olarak onlara arazi vermişiz, alım rampası yapmışız. Bir ekmek Demre'de 1.5 lira. Onlar bir kasa domatesi bir ekmek fiyatının altında almaya kalkıyor. Bu sıcakta bunu toplamak, hale getirmenin karşılığı bu değil. Hiç olmazsa bir kasa domates 1.5 ekmek fiyatına satılsın. Bundan sonra salçalık domatesin kasası 2 lira 25 kuruş. Bunun dışında alım yaptırmam" dedi.(DHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: