Antalya
18.06.2019
A
YAŞAM , EĞİTİM
Öğretmenevi’nde öğretmene yer yok!
Öğretmenevi’nde öğretmene yer yok!

Antalya Öğretmenevi’nde yer bulamadığını iddia eden eğitimciler sosyal medyada örgütlendi. Sendika başkanları, tesislerde kalanların yarısından fazlasının öğretmen olmadığını, nüfuzlu insanların daha çok konakladığını iddia etti

Antalya Öğretmenevi’ni kullanmak isteyen öğretmenler, sürekli “Yerimiz yok” yanıtı alınca duruma tepki göstermek için sosyal medyada blog oluşturdu. Tesislerde öğretmenlerden çok başka meslek sahiplerinin kaldığını belirten eğitim camiası mensupları, kendi evlerinde yer bulamadıklarını belirtti.

 


SİYASİ NÜFUZ GEÇERLİ


Konu ile ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını belirten Eğitim İş Şube Başkanı Fatih İltar, öğretmenevlerinin şu anda öğretmenlere hizmet etmediğini iddia etti. Benzer sorunla kendilerinin de karşılaştığını belirten İltar, “Antalya’daki öğretmenevine bir öğretmen gittiği zaman yer olmadığı söyleniyor ancak başka kurumlardan siyasi nüfuzlu birisi geldiği zaman bir şekilde yer bulunuyor” dedi. 


YÜZDE 50’Sİ ÖĞRETMEN DEĞİL


Öğretmenevlerinin fiyatlarının yeniden düzenlenip amacına uygun kullanılması gerektiğini belirten İltar, “Öğretmenevlerinde kalanların yüzde 50’den fazlası öğretmen olmayan insanlar. Bu durum bizi çok üzüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na konuyla ilgili zaman zaman yazılar yazıyoruz. Ancak öğretmenlerin sahibi olmadığı için sonuç alamıyoruz” diye konuştu.


ÖĞRETMENLER SAHİPSİZ


Öğretmenlerin sahipsiz olduğunu belirten İltar, şunları söyledi: “Bugüne kadar hiçbir milli eğitim bakanı öğretmenlere sahip çıkmadı. Hatta mevcut bakan öğretmenleri itibarsızlaştıracak söylem ve ithamlarda bulunuyor. Bir okulda sadece öğretmenler değil, memurlar, işçiler ve diğer görevliler de var. Bu kurumlar, eğitim camiasında çalışan herkese hizmet vermeli”.


TORPİLLİLER KALIYOR


Eğitim Sen Başkanı Kadir Öztürk de, tesislerde torpilli kişilerin daha çok kaldığını belirtti. Antalya’da öğretmenevlerinin özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gördüğünü belirten Öztürk, “Yoğunluk nedeniyle kimin torpili varsa o kalıyor ve öğretmen mağdur oluyor. Antalya Öğretmenevi’nde kalanların çoğu torpille yer bulan insanlar. Genel merkezimiz bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılar yazdı ancak tatmin edici olmayan yanıtlar alınıyor” şeklinde konuştu. Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: