Antalya
17.06.2019
A
ÇEVRE , KÜLTÜR-SANAT
Yıkılıp yok edildiler
Yıkılıp yok edildiler

Kesik Minare’ye külah takılması, Antalya’da yıkılan ya da yok edilen yapıları bir kez daha gündeme getirdi. Surlardan, hükümet konağına, okullar bölgesinden Vatan Kahvesi’ne kadar kent belleğinde yer etmiş değerlerimizi derledik. 

 

Antalya'da birçok tarihi otantik yapı yıkılıp yok edildi. Yıkılıp yok edilen bu yapıların ilk sırasında Antalya surları geliyor. Yıkılan diğer tarihi değerler arasında kamu kurumu binaları, okullar, kahveler, sinemalar, yüzme ve süs havuzları, değirmenler, arıklar ve daha birçok eser yer alıyor. Yıkımların önemli bir bölümü kentsel dönüşüm, bir bölümü rant değeri yüksek yapılar, bir diğer bölümü alanı otopark yapma meydan açma gibi amaçlarla yapıldı.  Kent tarihçileri ve arşivcilerin kitapları arasında ya da biriktirdikleri materyaller arasında fotoğraflarına rastlayabildiğimiz bu yapılardan bazıları şunlar: 

 

 

ANTALYA SURLARI 


Tarihi MÖ 2. yüzyıla kadar uzanan Antalya Surları "Kaleiçi'nin havasını kestiği" gerekçesiyle dönemin belediye başkanı Hüsnü Karakaş tarafından yıktırıldı. 1914 yılında başlayıp 1930 yılında biten yıkımdan geriye Hadrianus Kapısı, Hıdırlık Kulesi ve birkaç burç kaldı. Antalya Surları, 4 bin 400 metre civarındaki dış duvarlar yanında Kaleiçi'ni mahallelere ayıran iç surları da kapsamaktaydı. 
 
ESKİ KÜTÜPHANE 


Ali Çetinkaya Caddesi üzerinde bulunan Eski Kütüphane 1960’da yıktırıldı, yerine şimdiki Merkez Bankası yapıldı.

 

 

 

ANTALYA HÜKÜMET KONAĞI 


1970’lerde yıktırılan tarihi Hükümet Konağı yerine yapılan yeni Hükümet Konağı da 2008'de yıkıldı. Yıkılan Hükümet Konağının yerinde şu anda daha çok tur otobüslerine hizmet veren yeraltı otoparkı inşa edildi.

 

 

İL ÖZEL İDARE (MUHASABE-İ HUSUSİYE) BİNASI


On yıl kadar önce kolonları patlayıp mühürlenen İl Özel İdare binasının yerinde 1970’lerde iki katlı, bahçeli, şirin bir bina vardı. "Muhasabe-i Hususiye" binasından geriye bir fotoğrafın kalıp kalmadığı bilinmiyor.

 

TEKEL BİNASI


1938'de inşa edilen bina yıkıldı. 1970'lerde yenisi ile değiştirildi ve oda satıldı. 

ELHAMRA SİNEMASI


Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanlık binası yanında bulunan Elhamra Sineması, 1970’lerde yıktırıldı.

 

ANTALYA ESKİ BELEDİYE BİNASI


1992’ de yıktırıldı. Kışlahan Otel güneyindeki 52. Sokakta bulunan yerinde işhanı inşa edildi. 

 

 

VATAN KAHVESİ, YENİKAPI KARAKOLU

 
Bu otantik, tarihi binalar 1990’larda yıktırıldı.

YILDIZ, ŞEHİR, SARAY SİNEMALARI 


Çatıları yaz aylarında açık hava sineması olarak kullanılan bu yapıların yıkımı 1970 - 1990 yılları arasında gerçekleştirildi.

 

 

ANTALYA CEZAEVİ


1915 - 1916 yıllarında yapıldığı tahmin edilen, tarihi Cumhuriyet tarihiyle özdeş Antalya Cezaevi'nin Güllük Caddesi üzerinde bulunan tarihi taş binası yıkılarak yerine katlı otopark yapıldı. 

 

 

YEDİARIKLAR, ÇAYLAR, DEĞİRMENLER 


Antalya için şehir şebekesi hizmeti gören 7 Arıklar, aralıklı olarak yıkılarak 1990’larda bütünü ile işlevsiz duruma getirildi. Çaybaşı ve Değirmenönü’nden gelip falezleri süsleyen şelalelerden geriye hatıraları kaldı.

CAM PİRAMİT’İN HAVUZU 


Cam piramit ile birlikte yapılmış ve iki cephesini kuşatan havuz bakımının pahalı olması gerekçesi ile yıktırılıp yerine çimen ekildi.

 

 

 

İNÖNÜ İLKOKULU, İSMET İNÖNÜ KIZ MESLEK LİSESİ, DOĞUMEVİ


 Cumhuriyet dönemine has yapılar olan bu eğitim ve sağlık yuvaları 2006’da yıktırıldı yerleri park ve otopark olarak kullanılmakta. 

 

 

KIR KAHVESİ 


Yenikapı’da eski Antbirlik tesisleri içinde bulunan şirinliğiyle ünlü kır kahvesi yıkılarak, 2009 yılında yerine çok katlı otel inşa edildi. 

ÖĞRETMENLER GAZİNOSU


 Karaalioğlu Parkı içerisinde bulunan, erken Cumhuriyet döneminin öğretmenlere armağanı olan alanda 2013 yılında Bülent Ecevit Kültür Merkezi inşa edildi. 

MELTEM YÜZME HAVUZU


Meltem Mahallesi’ndeki spor alanları içerisindeki alana iki kez yüzme havuzu inşaatı başlatıldı. Her ikisi de kaba inşaatları tamamlandıktan sonra yıkıldı. 

 

 

KESİK MİNARE


Antalya'nın simgesi haline gelen tarihi kesik minareye külah giydirilmesi işi geçtiğimiz ay tamamlandı. Kesik Minare'ye külah giydirilmesine vatandaylar ve siviml toplum kuruluşları tepki gösterdi.  

VE SATILANLAR


Ferrokrom Fabrikası, Antalya Yağ Sanayi, Orüs ve arazisi, muhtelif Antbirlik arazileri, TMO'nun Çallı arsası, eski Tekel deposu, Tekel binası 12669 Ada 5 Parsel, Maliye hazinesi 4520 Ada, 140 Parsel ise satılanlar arasında yer aldı.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: