Antalya
17.06.2019
A

Sosyal medyada dolaşan videoda röportaj veren genç kız, “Millet uzaya çıktı, biz hala Muratgilin damından atlayamadık” diyor. İnternette fenomen olan bu videonun gerçekçilik payı o kadar çok ki… Kentin simgelerinden Kesik Minare’ye külah takıp badanayla boyama talimatıyla Türkiye gündemine gelen Antalya Valisi,  yeni bir icraata daha imza attı. LGBTİ’li yurttaşların onur yürüyüşü Valilik tarafından yasakladı!

 


Lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel ve interseksüel bireylerin temsil edildiği LGBTİ’lerin haklarını kamuoyu ile paylaşmak, farkındalık yaratmak için yapacakları yürüyüş Antalya Valiliği tarafından veto yedi. Yasak sadece yürüyüşle sınırla kalmadı. Etkinliklerine çağrı yapmak, elektronik ortamda yasağa karşı tepki göstermek ve protesto etmek dâhi yasak. Dahası LGBTİ etkinliği sayılacağı için il içinde herhangi bir insan hakları derneğinin ya da kişilerin bu yasağı kınaması, yasağa dair basın açıklaması yapması da yasak!

 


Yasağa gerekçe olarak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve Uygulanmasına Dair Yönetmelik ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/A-C maddeleri gösterildi. Söz konusu maddede, “Karşıt görüşlü grupların  karşı karşıya gelmemesi, tesis edilen huzur ortamı ve milli güvenlik ve kamu düzeni ile genel sağlığın ve genel ahlakın bozulmaması, olası şiddet ve terör olaylarının önüne geçilmesi, Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını...” ifadeleri yer alıyor.

 


Yasaklar, yasaklar, yasaklar… Kadın-erkek dışında farklı bir cinsel kimliğe öcü gözüyle bakan bir zihniyetle karşı karşıyayız.

 


Şimdi bu bireylerin cinsel kimliğinden ötürü ambargo yemesini mi, yasağı protesto etmenin de yasak olmasını mı, yoksa yasağa gerekçe olarak bu bireylerin karşıt görüşlü gösterilmesi, ‘ahlaksız’ olarak tanıtılması mı tartışalım?

 


 Gökkuşağının tüm renkleri ile coşkuyla, sevgiyle, kendilerini anlatacak, sorunlarını paylaşacak, ‘Biz bu toplumda varız’ diyecek olan LGBTİ’lilerden neden bu kadar korkuluyor anlamış değilim. 

 


İnsanların kendilerini özgürce anlatmaya çalışmasını engellemek kabul edilemez. Kimse yasalardan üstün değildir, bırakın insanlar yürüyüşlerini özgürce gerçekleştirsin. Onlar öcü değil ve bu toplumda yaşıyorlar.

 


Şimdi o video aklıma geldi. Vallahi ya kız ne güzel söylemiş: “Millet uzaya çıkıyor, biz daha Muratgilin damından atlamadık.” Bu ‘yasakçı’ zihniyetle uzun süre Muratgilin damından atlayacağımızı sanmıyorum. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok