Antalya
13.06.2019
A
POLİTİKA , SEKTÖR
Bu efsane yaşasın
Bu efsane yaşasın

Antalya Eşgüdüm Kurulu, Dışişleri Bakanlığı’na devri gündemde olan Antalya Lisesi binası önünde açıklama yaptı. Eşgüdüm adına konuşan ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, binada eğitim ve kültür birlikteliğinin yaşatılmasını talep etti

Antalya Lisesi'nin bir süre önce restorasyonu tamamlanan tarihi binalarının Dışişleri Bakanlığı'na devredileceği yönündeki haberler üzerine bir açıklama yapan Antalya Eşgüdüm Kurulu üyeleri, yaşanan sürecin kendilerini üzdüğünü belirtti. Kurul adına Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMO) Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar açıklama yaptı. 


YÖNETİMİN TASARRUFU


Antalya Lisesi'ni simgeleyen iki binada, diploması imzalanan yüz binlerce Antalyalı içinden ünlü sporcular, bilim insanları, alanında başarıdan başarıya koşmuş meslek sahipleri, sanatçılar ve siyasetçiler çıktığını hatırlatan Çavdar, “Antalya Lisesi, bu okuldan mezun olanlar açısından değil, tüm Antalyalılar açısından bir efsanedir. Bu efsanenin yaşatılması ve kent hafızasındaki yerinin öneminden dolayı lise yönetiminin tasarrufuna bırakılması en iyi çözümdür. Meslek odası temsilcileri olarak bizler, böylesine zengin hatıralar barındıran mekanların müze olarak düzenlenmesinin de en iyi çözüm olacağı kanaatindeyiz” dedi.
Antalya Lisesi'nin bu iki binasının müze olmasının, sergi salonu ve atölye olarak kullanılmasıyla çelişmeyeceğine dikkat çeken Emrullah Tayfun Çavdar, “Bu nedenle, kent belleğinde toplumsal eğitim yapısı olan Antalya Lisesi binaları, yine eğitim ve öğretime kültürel değerleri de içine alacak şekilde değerlendirilmelidir. Binaların geçirdiği sürecin anlatıldığı, eğitim ve kültürel amaçlı hizmetlerin tanıtıldığı, öğrenci ile eğitim ve kültür merkezli değerlendirilmeler esas alınmalıdır. Müzeler, kültür hizmeti veren kurumlar arasında yer alır, sergi gibi aktivitelerle güçlenirler” şeklinde konuştu.


EĞİTİM VE KÜLTÜR


Antalya Lisesi binalarının öğrenmenin kitap veya okul ile sınırlı olmadığını, okul ve toplumla iş birliği yaparak ‘duvarsız sınıf’ın önemli bir parçasını oluşturduğunu belirten Çavdar, şunları söyledi: “Oyunlar, dramalar, atölye çalışmaları, tartışma oturumları gibi etkinlikleri de içinde barındıran, sergilenen eserleri barındırma ve gelecek kuşaklara aktarma, sanat ve eğitim kurumu olmanın yanında kütüphaneleri, sergileri, toplantıları, çok işlevli salon ve atölyeleri, açık alanları ile hoşça vakit geçirten, eğlendirirken öğreten mekânlar olarak düzenlenmesinin ‘Eğitim ve Kültür’ün birlikteliğini yaratacağını düşünüyoruz”.


BELLEKTEN SİLİNMEYECEK


Uygarlık ve gelişmenin yıkmak, kazmak, beton dökmek, satmak ve yok etmek olmadığını belirten ASMO Başkanı Çavdar, açıklamasını şöyle tamamladı: “Antalya eşsiz doğası, coğrafyası, tarihsel, kentsel ve geleneksel sosyal yapısı ile korunmalı ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Eminiz ki Bakanlığımız, kendine bağlı birimlerin kullanımı için kamuya ait, mevcut birçok güzel yerden birini değerlendirecektir. Biz meslek odaları temsilcileri, Antalya Lisesi mezunları, Antalyalılar ve Antalya’yı sevenler olarak Antalya Lisesi’nin kent belleğinden silinmesi girişimlerini kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz”. Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: