Antalya
12.06.2019
A
SPOR , YAŞAM
Barış ve dostluk turnuvası başladı
Barış ve dostluk turnuvası başladı

Ankara Katliamı'nda hayatını kaybedenlerin anısına bu yıl 4.'sü düzenlenen '103 Korkmaz İnsan Barış ve Dostluk Turnuvası' Antalya'da başladı

Ankara'da 10 Ekim 2015 tarihindeki Barış Mitingi’ne yönelik IŞİD'in gerçekleştirdiği ve 103 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından 4 yıldır düzenlenen "Geleneksel 103 Korkmaz İnsan Barış ve Dostluk Turnuvası" başladı. Turnuvanın açılış konuşmasını, 10 Ekim Derneği adına katliamda hayatını kaybeden Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik yaptı. Tedik'in ardından 103 Korkmaz İnsan Barış ve Dostluk Turnuvası Komitesi'nin açıklaması okundu. Komite tarafından yapılan açıklamada şu cümlelere yer verildi:

 


HAFIZAMIZA KAZINDI 


"Birçoğunuzun bildiği üzere, 10 Ekim 2015 tarihinde on binlerce işçi, emekçi, genç ve kadın, “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi” şiarıyla bir miting gerçekleştirmek üzere Ankara’da bir araya gelmişti. Saatler 10.04’ü gösterdiğinde “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine, İŞİD barbarlarının canlı bomba saldırıları düzenlenmesi sonucu gerçekleşen katliamda 103 yurttaşımız yaşamını yitirmiş, 500’e yakını da yaralanmıştı. Ankara Katliamı, barışın ve emeğin sesini yükseltmek için bir araya gelen emekçilere, gençlere, kadınlara, Kürt halkına ve devrimcilere yönelik olarak ülke tarihindeki en kanlı katliam olarak tarihe geçti. Ankara Katliamı sadece kardeşlerimizi aramızdan almakla kalmamış, patlamaların hemen ardından yaralılara gaz atıp, alandakilere saldıran kolluk kuvvetleriyle, katliamın hemen ardından medyanın barış mitingine katılanlara terörist yaftası yapıştırma çabasıyla, Saray Rejiminin insanlık düşmanı tutumlarıyla, katliamın yıldönümlerinde gerçekleştirilen anmalara yönelik uygulanan şiddet ve yasaklarla ülke tarihinin kara bir lekesi olarak hafızalara kazınmıştır.

 


İŞID TARAFINDAN YAPILDI


Ortaya çıkan deliller, sadece saldırganlar ve suç ortaklarının değil, katliamda sorumluluğu olan her kademedeki yetkili ve kamu görevlilerinin de bu katliama ortak olduğunu göstermiştir. Kamu görevlilerinin görevi suiistimal ettikleri açıkken, en ufak hak arama talebinde alınan önlemlerin, Emek, Barış ve Demokrasi mitinginde alınmayarak katliama göz yumulması ortadayken ve tüm bunlar dava dosyasına giren belgelerde açık bir biçimde yazmaktayken, buna ilişkin hiçbir işlem yapılmamış, sorumlular mahkemeye çıkarılmamıştır. 
Dava sürecinde mahkeme, katliamın İŞİD tarafından gerçekleştirildiğine kanaat getirmiştir. Bu karar katliamın gerçekleştiği günden itibaren, hiçbir dayanağı olmadan “kokteyl örgüt” iddiasını ortaya atan Saray Rejimi’nin soruşturmayı saptırmaya çalıştığını da kesinleştirmiştir.


ANILARINI YAŞATIYORUZ 


Kısaca, 10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nda adalet yerini bulmamıştır. Saldırıyı gerçekleştiren örgütün tek tek bütün tetikçileri de, üyeleri ve destekçileri de, katliama göz yuman siyasiler ve kamu görevlileri de yargılanmamıştır. Ortaya çıkan bu adaletsizlikte sorumluluğu olanlar tarihe kara bir leke olarak geçmiştir. Katliamda yitirdiğimiz yol arkadaşlarımızdan bizlere miras kalan; Emek, Barış ve Demokrasi mücadelesinin yanına bugün bir de adalet mücadelesi eklenmiştir. Bizler Dördüncüsünü düzenlediğimiz bu turnuvada ilk olarak 10 Ekim Ankara Katliamında yitirdiğimiz Korkmaz Tedik’in, Veysel Atılgan’ın, Ali Deniz’in şahsında katliamda yitirdiğimiz 103 yoldaşımızın anılarını yaşatmış, hafızamızı diri tutmuş oluyoruz.” (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: