Antalya
11.06.2019
A
KÜLTÜR-SANAT
Kesik Minare'nin külahı kaldırılsın
Kesik Minare'nin külahı kaldırılsın

Muratpaşa Belediye Meclisi'nde, İYİ Parti grubu, 'Kesik Minare' olarak bilinen Şehzade Korkut Camii'ne yeni eklenen külahın kaldırılması için önerge verdi.

Muratpaşa Belediyesi'nin Haziran ayı olağan meclis toplantısında Kesik Minare'nin eski haline dönüştürülmesi istendi. İYİ Parti'li Meclis üyeleri Ufuk Çiftçi, Mustafa Hazar, Kamil Korkmaz'ın imzalarıyla verilen önergede, Kesik Minare'nin Antalya'nın simgesi haline geldiği belirtilerek," Minare siluetinin eski haline çevrilmesi için Kaleiçi Komisyonu'muzun, sivil toplum kuruluşları ve halkımızla birlikte bir eylem planı hazırlamasını, uygunluğu onaylanarak harekete geçilmesini öneriyoruz" denildi. 

 


ANTALYA'YI AKLA GETİREN TARİHİ BİR DEĞER


 Muratpaşa Meclisi'nin 22. maddesi çerçevesinde verilen önergede, "Yurt içi ve dışında ismi anıldığı zaman Antalya'mızı akla getiren tarihi değerlerimiz vardır. Aspendos, Perge, Termasos, Yivli Minare, Hadrianus Kapısı ve diğerleri gibi. Bunlardan biri de Kesik Minare'dir" denilerek Kesik Minareli yapının yaşadığı tarihsel dönüşüm şu şekilde vurgulandı: "Kesik Minare Antik Çağ'dan beri Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini görüp, günümüze ulaşan uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. İlkçağ'da antik bir tapınak olarak hizmet veren yapı, daha sonra antik tapınağın malzemeleri kullanılarak kilise yapılmıştır. MS 7. yüzyılda Arap akınları sırasında tahrip edilen yapıya 9. yüzyılda bazı ilave bölümler eklenmiştir. Selçuklular döneminde camiye çevrilen yapı 1361 yılında Kıbrıs Kralı 1. Peter tarafından tekrar kilise yapılmıştır. Yapının yeniden camiye çevrilmesi Sultan 2. Beyazıt'ın oğlu Şehzade Korkut döneminde gerçekleşmiştir. Bu yüzden dolayı hem Antik Bizans hem de Selçuklu yapı unsurları içeren eser Korkut Camii diye anılır. 1800'lü yılların ortasına kadar kullanılan Cami geçirdiği bir büyük yangınla kullanılmaz hale gelmiştir ve o yangından sonra da kullanılmamıştır. Büyük yangında minaresinin ahşap olan külahının yanmasından dolayı Kesik Minare Camii olarak anılan yapı Antalya'mızın simgesi haline gelmiştir." 

 


ANTALYA'YA VE TARİHE İHANET


"Bugünlerde Vakıflan Bölge Müdürlüğü tarafından tadilat yapılmakta, bu tadilat süresince Kesik Minare simgesel halinden çıkarılarak normal bir minare haline getirilmiş, bu durum kamuoyunda infiale yol açmıştır" denilen önergede, "Dünyaca ünlü Pisa Kulesi'nin eğikliği ortadan kaldırıldığı zaman fazla bir değerinin kalmayacağı göz önüne alınırsa, Antalyamızın simgesi haline gelen Kesik Minare'nin de normal minareye çevrilmesi Antalya'mıza ve tarihimize ihanettir" denildi. 


İBADETE KARŞI DEĞİLİZ


"Altını çizerek söylüyoruz ki biz ibadete karşı değiliz" denilen önergede, "Minare siluetinin eski haline çevrilmesi için Kaleiçi Komisyonu'muzun, sivil toplum kuruluşları ve halkımızla birlikte bir eylem planı hazırlamasını, konunun ilgili komisyonlara havale edilerek geliştirilmesini, uygunluğu onaylanarak harekete geçilmesini öneriyoruz" ifadelerine yer verildi. CHP, İYİ Parti, AKP ve MHP oylarıyla oy birliğiyle kabul edilen önerge, görüşülmek üzere Kaleiçi ve Kültür Komisyonlarına havale edildi. Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: