Antalya
11.06.2019
A

Antalyaspor’da geleneksel sezon sonu krizi yine baş gösterdi. Sezon boyunca mücadele veren futbolcular, ligler sona erdikten sonra haklı olarak sözleşmelerinde yazılı olan parayı istedi. Kasada para olmayınca Başkan Ali Şafak Öztürk’ün babasından borç para alınarak kriz geçiştirildi.
Kaynak üretme konusunda yetersiz kalan yönetim, borç bularak kulübü biraz daha borçlandırdı. Dün futbolculara olan borç, bugün bir işadamını. Yani Antalyaspor önümüzdeki yıllardaki gelirlerinden bir miktarını daha temlik ettirmiş oldu. Krizle yaşamaya devam edeceğiz.
Her musibette bir hayır vardır. Antalyaspor, yaşadığı sıkıntılardan ders almayan bir kurum ancak son iki sezonda yaşanan kriz nedeni ile istemeden de olsa bazı kazanımlar elde edildi.
Para olmadığı için gençlere şans veren Antalyaspor, bazı futbolcuları futbol piyasasına sundu.
Nazım Sangare ve Doğukan Sinik gibi. Bugün iki futbolcunun da bugün piyasası varsa, burada aslan payı yaşanan krizdir.
Samir Nasri ve Jeremy Menez gibi futbolculara verilecek parası olsaydı, Antalyaspor’a ne Nazım, ne de Doğukan şans bulamazdı.
Nazım Sangare’nin milli takıma seçilmesi, fiyatını artırdı. Bir tık yukarıya çıkamayan Doğukan da, Ümit Milli Takım’daki performansı ile dikkat çekmeye devam ediyor.
Bu iki futbolcunun satılması halinde, geçici de olsa maddi krize pansuman yapılabilir. Ancak pansumanı sürekli hale getirip soruna kalıcı çözüm bulabilmek için, yeni Nazım’lar, Doğukan’lar bulup satmak zorundayız.
Mevcut takımda da bu potansiyelde oyuncular var. 2019-2020 sezonunda forma şansı bulmaları halinde Harun Alpsoy ve Bahadır Öztürk bu konudaki en önemli isimler.
Oynatılacak futbolcu olmadığı için görev aldığı maçlarda fena grafik çizmeyen iki futbolcu da, iyi bir sezon başı kampından sonra 15-20 maç onaması halinde gelecek sezon teklif alabilecek potansiyele sahipler. Özellikle Bahadır Öztük’ten bu konuda çok ümitliyim.
Bir sonraki sezon Sergen Yatağan, Halil İbrahim Sevinç, Fehmi Koç gibi yıldız adayı isimler piyasaya sürülebilir.
Yabancı futbolcu sayısının gündemde olduğu şu günlerde, genç ve yetenekli oyunculara yönelmek en akılcı çözüm.
Nazım’a da, Doğukan’a da iyi bir teklif geldiğinde hayır denmemeli. Yeni Nazım’lar bulmanın yolu aranmalı.
Son yıllarda bu konuda iyi bir çalışma yapan Antalyaspor, kendi öz kaynakları ile kendi krizini bertaraf edebilecek güce sahip.
Günümüzde, sürdürülebilir futbol için izlenen en akılcı çözüm de bu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok