Antalya
10.06.2019
A
Antalya'yı Piyano Festivali ve klasik müziğin dünyaca ünlü isimleriyle tanıştıran Kadir Dursun, sanatseverleri iki yıldır Akra Otel'de düzenlenen festivalde caz müziğinin dünyaca ünlü isimleriyle de buluşturuyor. AKSAV'da çalıştığım dönemde bir konser daveti için İdil Biret'i aramıştım. Bana verdiği cevap, "Kadir Dursun ararsa gelirim" oldu. Kadir Dursun'un, Antalya'nın kültür sanat ortamına bunduğu hizmetin kalitesini buradan anlayabilirsiniz.  Kadir Dursun'a bu değerli hizmetleri için teşekkür etmemiz gerekir.  
*****
Caz Festivali'nin geçtiğimiz yılki açılış gecesine ben de konuk oldum. Festival mekanı olarak Akra Otel'in bahçesinin seçilmiş olması son derece isabetli olmuş. Dünyanın önde gelen sanatçılarından birinin büyüleyici sesi Akdeniz'le, Antalya Körfezi'yle kucaklaşıp, Beydağlarında yankılanıyor. Gerçeküstü bir ortamda içkinizi yudumlarken, dünyanın önde gelen sanatçıları size enstrümanları ve ezgileriyle eşlik ediyor. Akra Caz Festivali, bu yanıyla da birleşerek yürekleri caz'latan bir festival. 19 - 26 Haziran tarihleri arasında Akra Otel bahçesinin büyüleyici ortamında yüreklerimiz ikinci kez caz'layacak.  
*****
Piyano Festivali'nden soğuttuğumuz Fazıl Say, festivale bu yıl da renk katmaya devam edecek. Dünyaca ünlü İspanyol sanatçı Monica Molina festivalin açılış gecesine damgasını vuracak. Bir şehirde caz festivali düzenliyorsanız, o festivalde Küba olmazsa olmaz. Küba'nın ünlü caz piyanistlerinden Roberto Fonseca, festivalin ikinci gecesinde izleyicilere Havana Gecesi yaşatacak. Nijerya kökenli Amerikalı sanatçı Iyeoka, festivalin bir başka seçkin konuğu. Igor Butman ve Moskova Jazz Orkestrası, festivalin renkli gecelerinden birine daha imza atacak. Kapanışını 2011 yılında “En iyi caz vokal albüm” dalında Grammy Ödülü kazanan Dee Dee Bridgewater konseri ile yapacak Antalya Akra Jazz Festivali'nin bu yılki zengin kadrosu için tek şey söylenebilir: İzlenmeye değer.
*****
Bu arada Antalya Piyano Festivali için bir parantez açalım. 18 yıl devam eden bu festivali Muhittin Böcek devam ettirecek mi? Ettirecekse nasıl ettirecek? Genel sanat yönetmenliğini 14 yıl üst üste yapan Fazıl Say, Menderes Türel'in ikinci döneminde görevden alınarak, festivalin genel sanat yönetmenliğine Gürer Aykal getirildi. Festivalin 14 yıl organizatörlüğünü yapan Kadir Dursun da görevini bu olayın ardından bırakarak, dinlenmeye çekildi. Piyano Festivali'nin bu gelişmeler dikkate alınarak düzenlenmesi; Başkan Böcek'in festivale Türel'in ekibiyle mi, Fazıl Say'lı Kadir Dursun'lu ekiple mi, yoksa bir başka ekiple mi devam edeceğine karar vermesi gerekiyor. 
*****
Piyano Festivali geçtiğimiz yıl 1 - 9 Eylül tarihleri arasında yapılmış. Film Festivali'nin de en geç Ekim ayı içinde yapılması gerektiğine göre Piyano Festivali konusunda geç kalınmaması, karar verilip, organizasyon ve programının netleştirilmesi gerekiyor. 
Paylaş
ETİKETLER:
Yok