Antalya
07.06.2019
A
SEKTÖR
BAGEV Başkanı Çandır'dan enflasyon değerlendirmesi
BAGEV Başkanı Çandır'dan enflasyon değerlendirmesi

ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Mayıs ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Çandır şunları kaydetti: "Tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 1,25’lik piyasa beklentilerinin ve İstanbul Ticaret Odası’nın ilan ettiği perakende enflasyonu yüzde 1,02’nin oldukça altında yüzde 0,95 olarak ilan edilmiştir. Rakamlara göre, yıllık TÜFE yüzde 18.71 olmuştur. TÜFE’deki düşüş eğilimi, Ekim ayındaki yüzde 25,24’lük rekor seviyeden sonra devam etmektedir. Bu düşüşteki en büyük pay, yüzde – 1,18 ile gıda kaleminde olmuştur. Aynı zamanda yüzde - 1,58 düşüş yaşanan ev eşyası kalemi de TÜFE’nin düşüşüne katkı sağlamıştır. Mayıs enflasyonunu en fazla yükselten kalemler ise yüzde 2,18 ile ulaştırma ve yüzde 1,86 ile eğlence kültür olmuştur. Otel-lokanta kalemindeki yüzde 1,61’lik artış da bölgemiz açısından dikkat çekicidir."

BÖLGE ENFLASYONU YÜKSELİYOR

"Bölgemiz enflasyonu Mayıs ayında yüzde 1,29 olarak ilan edilmiş ve bu düzey ile Türkiye’de en yüksek dördüncü sırada yer almış durumdayız. Her ne kadar yıllık enflasyonda yüzde 19,06 ile hala en yüksek 15 sıralamasında bulunmasak da son aylarda sürekli olarak ülkemiz ortalama enflasyonunun üzerinde aylık enflasyonlar yaşamaktayız. Turizm hareketliliğinin yükseltici etkisini birkaç aydır sürekli dile getirmekteyim. Ancak bu aya ilişkin bazı özel durumlar da yaşamaktayız. Birkaç örnek vereyim; Ülkemiz genelindeki düşüşe en fazla katkı yapan gıda kaleminin bölgemizdeki seviyesi yüzde - 0,46 olmuştur. Bu düşüş yüzde – 1,18’in çok altındadır. Yani bölgemizde gıda fiyatları, ülkemiz ortalaması kadar düşmemiştir. Keza ülkemizde yüzde - 1,58 düşen ev eşyası harcaması, bölgemizde ancak yüzde – 0,12 düşmüştür. Yani burada da düşüş, bölgemizde sınırlı kalmıştır. Diğer taraftan enflasyonu en fazla yükselten ulaştırma kalemi, bölgemizde yüzde 2,13 ile ortalamaya yakın gerçekleşmiş, yine enflasyonu yükselten eğlence-kültür kalemi de bölgemizde yüzde 1,47 ile ortalamaya yakın olmuştur. Burada dikkat çeken bir diğer kalem de lokanta-otel harcamasındaki durumdur. Yüzde 2,14 ile ülke ortalamasının çok üzerinde bir fiyat artışı yaşanmıştır."


EYLÜL AYI ÖNEMLİ 


"Bölgemiz enflasyonu, Mayıs ayında ülke ortalamasına göre daha kötü bir performans göstermiştir. Harcama kalemleri bakımından ortalamaya göre düşüşlerde daha az ve yükselişlerde ise daha fazla fiyat artışlarının yaşandığı bir ayı geride bırakmış durumdayız. Önümüzdeki aylarda da bu eğilimin sürmesi muhtemeldir ve bölge enflasyonumuz, ülke ortalamasının üzerinde kalması büyük olasılıktır. Burada dikkat çekici bir diğer durum da üretici enflasyonu (Yİ_ÜFE) ile TÜFE arasındaki makasın tarihi açıklığa ulaşmış olmasıdır. TÜİK’in açıkladığı yüzde 2,67’lik aylık ve yüzde 28,71’lik yıllık yurtiçi üretici enflasyonu, Mayıs ayları dikkate alındığında 2006 yılından bu yana 10 puanlık farkla en fazla birbirinden uzaklaştığı ay olmuştur. Üretici enflasyonunun rekor derecede tüketici enflasyonundan uzaklaşması ve yükselmesi, gelecekteki düşük tüketici enflasyonu beklentilerini olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuzluğu besleyen diğer faktörler de tüketici güveni endeksi, imalat sanayi tedarikçileri endeksi ve ihracat endeksi eğilimlerindeki tarihi düşüşlerdir. Önümüzdeki aylara ait enflasyon beklentilerimizdeki en önemli olumlu faktör ise özellikle Eylül ayından itibaren hesaplamadan çıkacak olan çok yüksek düzeydeki enflasyon rakamlarıdır. Onların yerine konacak olan rakamlar büyük olasılıkla onlardan daha düşük olacaktır." (Haber merkezi)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: