Antalya
01.06.2019
A
EĞİTİM
İdare binası müze olsun
İdare binası müze olsun

Antalya Lisesi’nin tarihi idare binasının Dışişleri Bakanlığı’na devredilmesine yönelik iddialara tepkiler devam ediyor. Antalya Lisesi’nden 1982 yılında mezun olan bir grup Antalyalı okul önünde buluşarak hatıra fotoğrafı çektirdi, tarihi binanın Bakanlığa devrine yönelik itirazlarını dile getirdi.  Grup adına yapılan açıklamada, tarihi binanın müze olması istendi. 


LİSENİN ALINMASINI İSTEMİYORUZ


“Burada bulunma nedenimiz Antalya Lisesi’nin okul idaresinin elinden alınmak istenmesi. Konuyla ilgili çok sayıda haber çıktı. Bu haberler bugüne kadar yalanlanmadı. Dışişleri Bakanlığı da Milli Eğitim de sessizliğini koruyor. Bu da bize konunun doğru olduğunu hissettiriyor. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin gelip binayı incelemesi de kuşkularımızı daha da artırıyor” denilen 82 Mezunları açıklamasında, “Biz bu binanın Antalya Lisesi’nin elinden alınmasını istemiyoruz. Binanın okul idaresine teslim edilmesini istiyoruz. Bakanların bu yönde açıklama yapmasını bekliyoruz” denildi. 


MÜZE OLARAK KULLANILSIN


“Dışişleri Bakanlığı’na yakışan, hazır binaya konmak yerine Kaleiçi’nde sahipleri tarafından restore edilemeyen birçok bina var. Onlardan birini alıp restore ederek Antalya’ya kazandırmaktır” denilen 82 Mezunları açıklamasında, “Gazi Mustafa Kemal Lisesi’nde okuduk, Gazi Mustafa Kemal Lisesi Valilik yapıldı. Hızır Reis Ortaokulu’nda okuduk; yıkıldı, otopark yapıldı. Antalya Lisesi’nde okuduk, onu da Dışişleri Bakanlığı’na devretmeyi planlıyorlar. Arkadaşlık, dostluk, birlik beraberlik duyguları bu okullarda gelenekselleşmiştir. Yapılmak istenen bu geleneğin yok edilmesi; Antalya Lisesi’nde okumuş nesillerin belleklerinin silinmesi anlamına gelir. Bina, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile ‘Antalya Lisesi Müzesi’ olarak düzenlenmesi amacıyla restore edildi. Bu amacına uygun kullanılmalıdır. Restorasyon biteli 6 ay oldu. 6 aydır bina okula teslim edilmiyor. Binamızın bir an önce okul yönetimine teslimini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: