Antalya
30.05.2019
A
ADLİYE , GÜNCEL
‘Etek boyuna takan’ hakim görevden alındı
‘Etek boyuna takan’ hakim görevden alındı

İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülen bir davada mahkeme hâkiminin bir kadın avukatın etek boyunun kısa olduğunu göstererek tutanak tutması tepki topladı. HSK, hakimin görevden uzaklaştırıldığını açıklarken,  Antalya Barosu, hukuki mücadele başlatacaklarını duyurdu. 

İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi'nde görülen bir davada mahkeme hâkimi Mehmet Yoylu, kadın avukatın etek boyunun kısa olduğu gerekçesiyle fotoğraf çekip tutanak tutmak istedi. Kadın avukatın fotoğraf çekilmesine izin verilmemesi üzerine tutanak tutuldu. Mahkeme hâkiminin bu tavrı avukatlar tarafından tepki çekti. HSK, jet hızıyla konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. HSK 2. Daire Başkanı ve HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, dün akşam saatlerinde hakim Mehmet Yoylu'nun görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. Antalya Barosu da soruşturmanın takipçisi olacaklarını duyurdu. 


MESLEKTAŞIMIZ TACİZ EDİLMİŞTİR 


Antalya Baro Başkanı Polat Balkan tarafından yapılan açıklamada, “İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi yargıcı tarafından, bir kadın meslektaşımızın eteğinin boyuna karışılmış, cep telefonuyla etek boyu çekilmek istenerek meslektaşımız taciz edilmiştir! Duruşma salonunda, üzerinde cübbesi olan bir avukatın yalnızca cübbesine bakılır; etek boyuna değil!” açıklamasında bulundu. Hakim Mehmet Yoylu hakkında her türlü hukuki mücadeleyi başlatacaklarının altını çizen Balkan, “Yargıçlık, üzerinde bulunan cübbenin sorumluluğu gereği keyfilik değildir. Ağırlığını taşıyamayacaksanız o cübbeyi giymeyeceksiniz. Mahkeme kürsüsü, ayrımcılığı, cahilliği ve keyfiliği kaldırmaz.
Bir yargıçta bulunması gereken özellikleri yitirdiği, belki de hiç taşımadığı anlaşılan yargıç hakkında, her türlü hukuki mücadeleyi vereceğimizi basının ve kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi. 


KEYFİ İŞLEME GÖZ YUMAMAYIZ 


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İstanbul Anadolu Adliyesinde avukat meslektaşımızın kıyafet tercihi nedeniyle maruz kaldığı çok tatsız, talihsiz ve hukuksuz olayla ilgili olarak HSK soruşturma başlattı. En kısa sürede yasal gereğinin yapılması için sürecin takipçisiyim. Mesleğinde 30 yıldan fazla bir süreyi geride bırakmış, artık geriden gelenlere iyi örnek olması gereken bir yargı mensubunun önündeki davayla değil de avukatın kılık kıyafetiyle meşgul olması hiçbir şartla kabul edilemez. Hukuk sistemimiz, adalet dağıtırken de adalet ararken de hiç kimsenin kılık-kıyafet veya yaşam tarzı nedeniyle ayrımcılığa ve keyfi işleme maruz kalmasına izin veremez, göz yumamaz” ifadelerine yer verdi. MÜZEYYEN YÜCE 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: