Antalya
25.05.2019
A
YAŞAM , SAĞLIK
Faytonlar kalkıyor
Faytonlar kalkıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’da uzun süredir hayvan severlerin tepkisini çeken faytonların faaliyetlerine 10 Haziran’dan itibaren son verileceğini söyledi. Böcek, at sahiplerinin ya da ailelerinden bir kişinin belediyede istihdam edileceğini, atların ise hayvanat bahçesine alınacağını kaydetti

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin böcek, 10 Haziran 2019 tarihinden itibaren fayton uygulamasına son vereceklerini, faytonların trafikten men edileceğini açıkladı. Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) tüm kurum ve kuruluşların katkısıyla bu kararı verdiklerini belirten Muhittin Böcek, "4'ü Alanya'da, 1'i Manavgat'ta olmak üzere 20 faytoncu vatandaşımız bulunuyor. Bu vatandaşlarımız mağdur edilmeyecek. Belediyemiz bünyesinde istihdam edilecekler. Atların bakımını da hayvanat bahçemizde biz üstleniyoruz" dedi.

 


FAYTONCULARI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ


"Antalya'da yaşamanın bir sorumluluğu vardır. Antalya turizmin başkenti olarak kabul edilir. Faytonların durumu turizmin başkentine uygun değil. Temmuz - ağustos sıcakları, atların beton zemin üzerinde faaliyet yapmaları da ayrıca atların sağlığı açısından sakıncalı" diyen Böcek, "Bir hafta kadar önce Genel Sekreterimiz faytoncularımızla toplantı yaptı. Bu düşüncemizi kendilerine anlattı. Uygulamanın ardından kendilerini mağdur etmeyeceğimizi, kendilerini ya da ailelerinden birini belediyemizde istihdam edeceğimizi, atları da Büyükşehir Belediyesi olarak değerlendireceğimizi bildirdi. Görüşmenin ardından bu karar alındı. Bu kararımızın diğer illerimize örnek olmasını dilerim" diye konuştu.  Başkan Böcek'in makamına bitişik toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında Ulaşım AŞ Yönetim Kurulu üyelerinden Deniz Filiz, Songül Başkaya, Mustafa Gönenç ve Süleyman Şahin de yer aldı.  Mustafa KOÇ


Artık bu görüntüler yaşanmayacak
Zaman zaman aşırı sıcaklarda zorlanan atların koşulduğu faytonlar Antalya'da yıllardır tepki çekiyordu. Temmuz 2017'de Antalya'daki bir faytona koşulan atın aşırı sıcak ve susuzluk yüzünden ölmesinin ardından hayvan hakları savunucuları faytonların kaldırılması için imza kampanyası başlatmışlardı.

 


FAYTONCULARDAN YASAĞA TEPKİ

Faytoncuların faaliyetini yasaklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e, Kaleiçi semtinde Saat Kulesi ve Kale Kapısı girişinde tramvay yolu üzerinde bekleme yapan faytoncular tepki gösterdi. "Muhittin Böcek kapıdan kovsa bacadan yine gelir bu işi yaparız" diyerek tepkilerini gösteren faytoncular, belediyede kendilerine vaat edilen işin ne olduğunu ise bilmediklerini söyledi.


Faytonculuk yapan Mahir İnaloğlu, yapacak tek işinin bu olduğunu belirterek, kötü, bakımsız bir atı olmadığını söyledi. Muhittin Böcek'in ilk işinin faytoncuları yasaklamak olduğunu savunan İnaloğlu, “Biz turistleri gezdiriyoruz. Bununla doğduk bununla ölürüz. Kapıdan kovsalar pencereden yine buraya geliriz. Arabalarımızı alsalar yeniden yapar yine geliriz" dedi. (DHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: