Antalya
24.05.2019
A
KÜLTÜR-SANAT
Okul duvarlarından sıyrılan çocuklar
Okul duvarlarından sıyrılan çocuklar

Gülsüm Ahmet Şimşek Anaokulu, ‘Okul dışarıda’ etkinliği ile öğrencilerin okul duvarları arasından sıyrılıp, çocuk olduklarını hatırlatan oyunlar ile onların gelişimlerine katkı sunmayı amaçlıyor. 

 

 

Gülsüm Ahmet Şimşek Anaokulu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önderliğinde oyunun ve açık havanın çocuk hayatındaki önemi vurgu yapmak amacıyla “Oyun her zaman her yerde ve herkese” sloganıyla bir hafta sürecek etkinliğin düğmesine bastı. Okul yöneticileri ve öğrenci velilerinin de katılımı ile 23- 29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinlikte, geleneksel çocuk oyunlarının yanı sıra sergiler, konferanslar ile de çocuklara açık havada eğitimin önemi vurgulanacak. 

 


OYUN, ÇOCUKLAR İÇİN HAYATIN ÇEKİRDEĞİ


Gülsüm Ahmet Şimşek Anaokulu Müdiresi Tuba Özkır, düzenledikleri ‘Okul dışarıda’ etkinliği ile öğrencilerin okul duvarları arasından sıyrılıp mutlu anlar biriktirmesinin yolunu açtıklarını ifade etti. Oyunun, çocukların hayatının önemli bir bölümünü temsil ettiğini belirten Özkır, “Oyun, çocukların hayalleriyle baş başa kaldığı, gerçek dünyayla hayal dünyası arasında köprüdür. Okulu dışarıya açmadan öğrenciyi mutlu edemeyiz. Duvarları kaldırdığımızda kalıcı öğrenmeler elde edebiliriz. Çocukluğunuza dair mutlu anılarınızı hatırlayın. Ya piknikler, ya bir bahçe etkinlikleridir. İşte okul dışarıda bu; Kalıcı öğrenme bu. Sevgili anne babalara hatırlatmak isterim ki çocuklar için oyun hayatın çekirdeğidir. Çocuklarının oyunlarına ortak olurlarsa öğrenmeyi okulun dışına çıkarmış olurlar. Çocuklarıyla ortak öğrenme ortamı oluştururlar. İşte okul dışarıda gününün amacı budur” diye konuştu.

 


FARKINDALIK YARATMASINI UMUYORUZ 


‘Okul dışarıda’ etkinliğinin toplumda farkındalık yaratmasını umduklarını dile getiren Tuba Özkır, etkinliğin önemini vurgulamak için şu ifadelere yer verdi: “Hafta boyunca oyunun ve açık havada bulunmanın değeri konusunda çocuklar, eğitimciler ve ailelerin dikkatini çekecek etkinlikler düzenleyeceğiz. ‘Çocukların gözünden oyun” konulu sergiler düzenlenecektir. Öğretmen ve ailelere yönelik olarak oyunun ve açık havanın çocuğun hayatındaki önemine ile ilgili etkinlikler yapılacaktır. 23- 29 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan okul dışarda ve oyun oynama günü etkinliklerinin toplumda olumlu farkındalık oluşturmasını umuyor, oyunun ve açık havanın anne ve babaların çocuklarıyla birlikte oyun oynamalarının, çocukların sağlık büyüme ve gelişmesinde dışarıda ve doğada oyunlar oynanmanın öneminin herkes tarafından bilinmesini ve uygulanmasını temenni ediyorum.” HABER MERKEZİ 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: