Antalya
24.05.2019
A

Belediyeler iftar düzenliyor; sendikalar, dernekler, meslek odaları, iş insanları, hayırseverler iftar düzenliyor. Belediyelerin düzenlediği iftarlara binlerce, on binlerce kişinin katıldığı oluyor. Sadece belediyelerin değil, özel şahısların düzenlediği iftarlara katılanların da binlerle ifade edildiği olabiliyor. Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Antalya'da da önemli miktarda paraların döndüğü bir iftar sektörü oluştu.

AMAÇ GÖSTERİŞ
Eskiden belediyelerin kurduğu iftar çadırları vardı. Buralardan ihtiyacı olanlar yararlanıyordu. İftar çadırlarına gelenlerin hemen hepsi ihtiyacı olanlardan oluştuğu için, iftara katılanların birbirinden utanıp sıkılmasına gerek olmuyordu. Yukarda sözünü ettiğimiz iftarlara katılanların çoğunluğu ise evinde tıkınmak için her şeyi olan tuzu kurulardan oluşuyor. Bu iftarların çoğunun altında popülizm yatıyor. Oruç tutanın da tutmayanın da iftar saatini bekleyip tıkındığı bu iftarları düzenleyenlerin tek amacı var: Gösteriş. Çalıp çırparak köşeyi dönmüş sonradan görmelerin dini bütün vatandaş görüntüsü sunma aracı olarak da kullanılmakta bu tür iftarlar. 

BU İŞİN EKMEK YİYENLERİ VAR
Gösteriş odaklı iftar popülizmi, muhafazakâr siyasetçilerin marifeti olmakla sınırlı değil. Sağcısıyla, solcusuyla herkes popülizmin bu türüne sıkı sarılmış durumda. Bu sektörden ekmek yiyenler, iftar sektörü temsilcileri Ramazan aylarını dört gözle bekler vaziyetteler. Belediye belediye, oda oda, dernek dernek gezip sektörün palazlanması için çalışma yürütüyor, bağlantı gerçekleştiriyorlar. 

HALKIN VERGİLERİYLE
Belediyelerin Ramazan aylarında kurduğu iftar çadırları önemli bir işlevi yerine getiriyor, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımızın dini inançlarını yerine getirmelerine yardımcı oluyordu. Son yıllardaki iftarların çok azından bu tür insanlarımız yararlanabiliyor. Belediyelerin düzenlediği iftarlar halkın vergileriyle; odaların, derneklerin, sendikaların verdiği iftarlar üye aidatlarıyla ödeniyor. İfrata kaçan iftar yemekleri, vergilerin, üye aidatlarının amacına uygun harcanmadığı anlamına da geliyor.

POPÜLİZMİN DE BİR SINIRI VAR
Belediyelerin, kamu kurumlarının, özel kuruluşların, kendi personeli için bir tür buluşma platformu oluşturmak amacıyla düzenlediği iftarlar değil sözünü ettiklerimiz. İftar çadırları kadar bunlar da "hayırlı" bir işlevi yerine getirir. Eleştirdiğimiz iftarlar, dini siyasete alet etmede popülizmi ifrata vardıran iftarlar. Gösteriş amaçlı bu tür iftarlarda ısrar edilmesinin sonucu olsa olsa, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın tuzu kuruların arasına girmekten sıkılıp, aç kalmaya devam etmesi olabilir.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok