Antalya
22.05.2019
A

Ramazan aylarında geleneksel hale gelen iftar sofralarının tadı her geçen gün kaçıyor.
Bazı derneklerin hatalık toplantılarını iftarlara denk getirerek bir araya gelmeleri hem anlamlı hem de isabetli. Ancak belediyelerin, partilerin ve bazı STK’ların iftar çadırları kurarak yaptıkları organizasyonlar hoş olmayan görüntüler veriyor.
İftar adı altında bol israflı günler yaşıyoruz.
Belediyelerin iftar çadırları ve mahallelerde kurulan dev iftar sofralarını yakından izleyenler, organizasyonların amacından saptığını çok net görebiliyor.
Önceki akşam AK Parti Muratpaşa İlçe Başkanlığı’nın, Çarşamba Pazarı’nda verdiği iftar yemeğini yerinde izleme şansım oldu.
Organizasyondaki eksikliklerin de etkisi ise, iftar açmaya gelenler eziyet çekti, bazı vatandaşlar iftarını açamadan geri döndü.
İşin ilginç tarafı, iftarın açılmasına 15 dakika varken, masalara dağıtılan yemeklerin büyük bölümü yenmiş ve ikinci tabak için sıraya girilmişti. Yani katılanların büyük bölümü oruç değil. Oruç olan vatandaşların bir kısmı da oturacak masa bulamamıştı.
Ezanın okunmasına dakikalar varken, masadaki yemeği tüketen ve ikinci tabak için sıraya giren bir vatandaş, elimdeki fotoğraf makinasını görünce gazeteci olduğumu anladı ve “İyi çek ve bu rezaleti manşetten yaz” dedi. Ezan okunmadan ikinci tabak için sırada olduğunu söylemeyi düşündüm, son günlerde gazetecilerin uğradığı şiddet olayları aklıma geldi, vazgeçtim. Sonuçta gazeteci dayak yediği ile kalıyor, saldırgan da elini kolunu sallayarak geziyor. Manşet haber talebinde bulunan vatandaşa gülümseyerek saygılarımı sundum.
AK Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Alparslan Belin, insanlara laf anlatmakta zorlanırken, meclis üyeleri ve ilçe yöneticilerinin çabaları da yetersiz kaldı.
İyi niyetle düşünülen ve eksiklerine rağmen başarıya hayata geçirilen bir iftar yemeğindeki görüntüler, insanı rahatsız ediyor.
Artık böyle organizasyonlara son verilmeli.
İhtiyaç sahiplerine gerçekten yardımda bulunmak isteniyorsa, hazırlanacak erzak paketini kimsenin görmeyeceği bir organizasyonla evlere teslim edilmeli.
Böylece hem insanlar rencide olmaz, hem de gerçekten ihtiyacı olanlara yardım yapılır.
Çünkü mahallelerdeki iftar sofraları, her geçen gün amacından biraz daha sapıyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok