Antalya
20.05.2019
A
ADLİYE
Mahkumlara kötü muamele
 Mahkumlara kötü muamele

İnsan Hakları Derneği Antalya Şubesi, Seydikemer/Eşen T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda Kürtlere yönelik yaşandığı iddia edilen hak ihlalleri ve Antalya ve Alanya Cezaevlerinde devam eden açlık grevleriyle ilgili basın açıklaması yaptı. 

Toplumsal ve ekonomik sorunların çözümü yerine bu sorunları ağır cezai müeyyidelerle bastırmaya çalışmanın temel hükümet politikası haline geldiğini ifade eden İHD Antalya Şubesi Eş Başkanı Erdal Gilgil, bunun bir benzerinin Seydikemer/Eşen T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda Kürt mahkûmlara yönelik yapıldığını savundu. Söz konusu  cezaevinde Kürt mahkumların ötekileştirildiğini, kötü muamele gördüklerini öne süren Gilgil, hükümlülerin ailelerine anlattığı şu ifadelere yer verdi: “Ailesi Antalya’da ikamet eden Ali Felat Askar, 3 yıldır bu cezaevinde yatmaktadır. Kaldığı koğuşta başka Kürt mahpuslar ile birlikte ayrımcılığa maruz kaldığını bildirmiştir. Koğuşa sonradan getirilen bir kişinin, koğuştaki Kürt mahpuslara yönelik gerginlik yarattığı, bunun sonucunda başka bir Kürt mahpusla kavga çıktığı, koğuştaki 4 Kürt 2 Kürt olmayan mahpusun koğuştan zorla alındığı, Kürt olmayan mahpuslar hemen koğuşa dönerken Kürt mahpusların hücrelere kapatıldığını anlatmıştır. Buna benzer birçok olay yaşanmıştır.”

 
AÇLIK GREVLERİ DEVAM EDİYOR 


Mahpusun ailesinin İHD’ye başvurması üzerine durumdan haberdar olduklarını ifade eden Gilgil, cezaevine giderek Ali Felat Askar ile görüştüklerini, ailenin söylemlerinin doğrulandığını anlattı. Yine aynı cezaevinde bulunan başka bir mahkumun da kendisine uygulanan tecrit ve kötü muamele nedeniyle açlık grevine başladığını bilgisine ulaştıklarını belirten Gilgil, Seydikemer/Eşen T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda yaşananlar ile ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. Diğer yandan son dönemde artarak devam eden açlık grevleri hakkında da bilgi veren Gilgil, Adalet Bakanlığı’nın Abdullah Öcalan hakkındaki tecridin kaldırıldığına yönelik açıklamasına mahkumların ikna olmadığını, açlık grevlerinin devam ettiğini bildirdi. MÜZEYYEN YÜCE

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: