Antalya
20.05.2019
A
YAŞAM
Nepal'den Antalya'ya çalışmaya geldiler
Nepal'den Antalya'ya çalışmaya geldiler

'DÜNYANIN çatısı' olarak adlandırılan 8848 metre yüksekliğindeki Everest Dağı'nın bulunduğu Nepal'deki okullarından mezun olan 3 öğrenci, turizm sektöründe çalışmak için Antalya'ya geldi. Manavgat'ta bir otelde işe başlayan Nepalliler, okulda küresel çapta konular işlenirken örnek olarak hep Türkiye'nin gösterildiğini söyledi.

Türkiye'de birinci, dünyada ise üçüncü en çok yabancı turist ağırlayan ve 400'e yakın 5 yıldızlı oteliyle İspanya'nın tamamından daha fazla 5 yıldızlı otel ve tatil köyüne sahip Antalya'da yüksek sezon başladı. Tesisler misafirlerini ağırlarken, otellerde çalışacak personel sıkıntısı baş gösterdi. Konaklama tesisleri personel bulamadıkları için Kırgızistan, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Slovakya, Çin, Bosna Hersek, Kosova ve Endonezya gibi çeşitli ülkelerden personel temin yoluna gitti. Geçen yıl sadece Antalya'da 40 binden fazla Kırgız vatandaşının otellerde çalıştığı belirtilirken, bu yıl turizm sezonunda beklentilerin artması, personel ihtiyacının artmasını gündeme getirdi. Bunun üzerine turizm sektörü bu yıl farklı ülkelerden de eleman temin etme yoluna gitti. Bunun son örneği de Nepal oldu.

 

 

ÇALIŞMAK İÇİN GELMEYE BAŞLADILAR

'Dünyanın çatısı' olarak tabir edilen ve 8848 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek dağı olan Everest'in de yer aldığı Himalaya dağ sırasının bulunduğu Nepal, Dünya Bankası verilerine göre en az gelişmiş ve yoksul ülkeler arasında yer alıyor. Himalaya Dağları dolayısıyla son yıllarda turizmde artış kaydedilen ülkede kişi başına milli gelir 800 dolar. Turizm sektörünün gelişmesi dolayısıyla ülkede açılan turizm okullarında son sınıf veya mezun olan öğrenciler, Türkiye'ye çalışmak için gelmeye başladı. Türkiye'nin Nepal'deki okullarda tanıtılması, öğrencilerin çalışmak için Türkiye'yi tercih etmesinde etken oldu.
Antalya'nın Manavgat ilçesi Kızılağaç turizm bölgesindeki World of Sunrise (WOS) Grubu'nun otellerinde çalışmak amacıyla Nepal'den 3 personel geldi. Otel yönetimi gelecek günlerde Nepal'den gelecek çalışan sayısının 20'ye çıkacağını belirtti. (DHA)


 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: