Antalya
17.05.2019
A
YAŞAM
Geleceğimizden endişeliyiz
Geleceğimizden endişeliyiz

Meslektaşlarıyla iftarda buluşan Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, sektörlerinin geleceği için endişeli olduklarını belirterek, “2001’de 8 olan fakülte sayısı bugün 49 oldu. Plansız ve kontrolsüz açılan fakülteler, mesleğimiz adına kaygı verici” dedi

 

Antalya Eczacılar Odası, düzenlediği iftar yemeğinde sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Bir otelde düzenlenen iftara, yüzlerce eczacı ve ailesi katıldı. Yemeğin ardından bir konuşma yapan Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, sektörünün sorunlarından bahsetti. 

 

ANNE-BEBEK SAĞLIĞI

 


Her yıl 14 Mayıs’ta kutladıkları ‘Eczacılar Günü’ için bu yıl temalarını “Anne Bebek Dostu Eczane” olarak belirlediklerini belirten Ertekin, “Bugüne kadar eczanelerde satılan ürünlerin, artık eczane dışında kontrolsüz satılarak halkın sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz. Bu olay toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir. Sağlıkta, reklam ve pazarlamanın değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyiminin önemini hatırlatıyoruz. İnternetten pek çok şey alınabilir ancak anne-bebek ürünlerini internette almayın” dedi.

 

 

İLAÇTA YERELLEŞMELİYİZ

 

Yaşanan kur değişimi nedeni ile pek çok ilacın piyasadan çekildiğini ya da kısıtlı sayıda piyasaya sürüldüğünü belirten Oda Başkanı Mehmet Ertekin, “Bunun yanı sıra döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar da ilacın bulunabilirliğini etkiliyor. Yaşanan bu süreç, ilaçta dışa bağımlılık yerine güçlü ve etkin bir ilaç sanayisine sahip olmamızın elzem olduğunu kanıtlıyor. Eczacılar olarak biz, ilaçta yerelleşmeyi destekliyoruz ve işbirliğine hazır olduğumuzu söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

FAKÜLTELERİN DURUMU


Eczacılık mesleğinin geleceği adına endişeli olduklarını söyleyen Ertekin, sözlerini şöyle tamamladı: “Eczacılık fakültelerinin plansız ve kontrolsüz bir biçimde açılması, mesleğimizin geleceği adına kaygı verici bir durum. Son 7 yılda eczacılık fakülteleri kontenjanlarını yüzde 71.7 artırdı. 2001 yılında 8 olan fakülte sayısı bugün 49 oldu. Fakültelerden her yıl 2 bin öğrenci mezun oluyor. Sağlık Baknalığı’nın 2023 vizyonuna göre 2023’te eczacı ihtiyacı 32.900 olarak gösteriliyor. Ancak şu anda bile 37 bin eczacı bulunuyor. YÖK’ün sorumluluğu, açılacak her fakülteye onay vermek olmamalı. Aksine, YÖK’ü ülkemizin kaynaklarının ve insan gücünün etkin kullanmak adına adımlar atmaya davet ediyoruz” 
Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: