Antalya
17.05.2019
A
İdris Özyol arkadaşımıza yapılan saldırıyı kınıyorum. Bu tür saldırılar İdris Özyol'u yıldırabilir mi? Cevabı kendisi veriyor: "Bunlar bizi yıldıramaz. Yazmaya, anlatmaya, açıklamaya devam edeceğiz." Özyol'dan teslimiyet filan bekleyenler fazla hayal kurmasın. 5 yıla yakın birlikte çalıştığım Özyol'la ilgili benim düşüncem de böyle. 
***** 
İdris Özyol, saldırının MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Talu Bilgili'nin talimatıyla yapılmış olabileceğini belirtti. Bilgili olayla kendisinin ilgisinin olmadığını, olsaydı savunacağını söylüyor. Saldırganlar Bilgili - Özyol tartışmasını işaret edip, aradan sıyrılmayı düşünen uyanıklar da olabilir. Her kim ya da kimlerse, bu işi yapanların ve yaptıranların bir an evvel açığa çıkarılıp yargılanması gerekir. 
*****
Saldırı sonrasında polisin olay yeri incelemesini ben de gözledim. Özyol'un saldırıya uğradığı yerin sağında solunda çok sayıda kamera mevcut. Dolayısıyla olayın açığa çıkarılması hiç de zor değil. Antalya Emniyeti ve Antalya Valiliği için ortaya çıkacak sonuç,  olayların üzerine gitmede yansızlık ve samimiyet sınavı niteliğinde.   
*****
"O da eleştirilerinde ağır ifadeler kullanmış" deyip, saldırıyı meşrulaştırmaya çalışanlar yok değil. Bir insana, hele hele bir gazeteciye saldırmanın bahanesi, "Eleştirisinde ağır ifadeler kullanmış" olamaz. Basın toplantısı düzenler ya da bir açıklama yayınlar, ağır ifadeleri siz de aynı ağırlıkta ifadeler ya da daha nezaketli biri olduğunuzu düşünüyorsanız daha "hafif" ifadelerle eleştirebilirsiniz. Hakaret, haksızlık gibi durumların söz konusu olduğu durumlar için tekzip kurumu vardır. Bu kurumu devreye sokarak da kendinizi savunabilir, karşıdakine "dersini" verebilirsiniz. Bütün bunlar ortadayken bir gazeteciyi hastanelik edecek şekilde dövüp, ona bu yolla ayar vermeye çalışmak siyasi bir tavır değil, magandalıktır. 
*****
Bir olayı kimin işlediği ortaya çıkmamışsa kimseyi suçlamak haddimize düşmez. Ama bu olayla ilgili bir ilçe başkanının adı geçiyorsa MHP'nin bir açıklama yapması gerekir. MHP İl eski başkanlarından İdris Özyol'un Facebook paylaşımına yorum yazarak saldırıyı kınayanlar olmuştur. Mevcut il ve ilçe yönetimleri açıklama yapmaktan kaçındığı sürece, partilerinin yıpranmasına katkıda bulunmuş olacaktır. 
*****
Şiddet olaylarında yan tutularak bir kesime yol verilmesi, karşı tepkiyi, karşı şiddeti beraberinde getirir, getirmiştir. 1970'li yıllarda dönemin bir başbakanının "Bize sağcılar suç işliyor dedirtemezsiniz" mealindeki açıklamaları belleklerdeki yerini korumaktadır. Bu tavır, o yıllarda çoğu gençlerden oluşan on binlerce insanımızın ölümüne neden oldu. Bu yolun yol olmadığını yaşayarak öğrenmiş olmalıyız. Bunun bir kısırdöngüye dönmemesinin yolu magandalığı siyasetten çıkarmaktan, siyaset magandalarına yol vermemekten geçmekte. Yol verildiğinde, maganda saldırıları karşısında İdris Özyol ve onun gibiler yalnız olmayacaktır.   
 
 
Paylaş
ETİKETLER:
Yok