Antalya
16.05.2019
A

Herşey Hasan Şahin'in, Muhittin Böcek'in ANET yönetimine giren Kepez ve Konyaaltı İlçe Başkanları sosyal medyadan eleştirmesi ile başladı. Hasan Şahin özetle parti ilçe başkanlarının belediye iştiraklerinde görev almadığını 'etik' bulmuyordu. Hasan Şahin'in yaptığı aslında bir süredir tabanda tartışılan sıkıntıyı su yüzüne çıkarmaktan başka birşey değil. Bu açıklamaya Kepez İlçe Başkanı Servet Yıldız'ın cevabı gecikmedi. "Belediye ile partimiz arasında gönül bağını kurmak için görevi kabul ettim.' 
Ne oldu da bu sürece girildi. Bunu anlamak için biraz geriye gitmemiz gerekiyor.
Müuhittin Böcek yerel seçimlerden iki önce 'ben başkan adayıyım' diye açıklama yaptığı tarihten itibaren CHP karpuz gibi ikiye bölündü. Muhittin Böcek'i destekleyenler bir tarafa, desteklemeyenler de diğer tarafa ayrılı. herkes kendi ekseninde mücadelesini verdi. Bu süreç Muhittin Böcek'in istediği gibi sonuçlandı ve Böcek Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Yaklaşık 2 yıllık süreç içerisinde Muhittin Böcek'in yanında yürüyen isimler bugün belediye şirketlerinde görev aldılar. EKDAĞ dışındaki bütün şirketlerde önemli ölçüde bugüne kadar kendisi ile yürüyen isimleri tercih etti. bir anlamda vefa gösterdi de denilebilir.
Bu sürecin bir yüzü. Bir de şöyle bir yüzü var. Antalya CHP tabanı 5 yıldır büyükşehiri alacakları günü bekliyorlardı. Bu anlamda motivasyon seçim döneminde Muhittin Böcek'in en önemli gücüydü. Bütün tartışmalara rağmen örgüt Böcek'in arkasında birleşmiş ve seçim için çalışmıştı. Seçim kazanılıp da Büyükşehir yönetimine atamalar başlayınca 5 yıldır Büyükşehir'e hasret olan parti örgütü verdikleri mücadelenin karşılığını görmek istediler. İlk süprizleri İsa Akdemir ve Ruhiye Sami olayında yaşayan CHP'liler, belediye iştikalerinde de şaşırmaya devam ettiler. Anlaşılan o ki, Muhittin Böcek Büyükşehir'in yönetimini oluştururken Ahmet Kumbul'a 'sabahın sahibini' sormamıştı. Sorsaydı, tabanın tepkisini çeken böyle atamalar yapılmazdı. Hele ki, sürgünler hala geri dönmemişken, sürgün edilip işten atılanlara sahip çıkılmamışken bunları hiç yapmazdı. Demek ki sormamış.
Bütün bunlar tabanda gerilimi yükseltirken, bir de işin içine Kepez ve Konyaaltı İlçe Başkanlarının ANET yönetimine atanması girdi ve bakışlar bir anda şirket yönetimlerine çevrildi. Çevrildi, çünkü şirket yönetimleri aynı zamanda yönetim kurulu üyelerine sağladıkları avantajlar nedeniyle dikkat çekiyordu.
Aslına bakarsanız bütün bu gelişmeler ve olumsuzluklar için açıklama yapmas gereken isim, bizzat İl Başkanı Ahmet Kumbul'un kendisiydi. Ancak ondan ses çıkmayıp da başta Muratpaşa olmak üzere tabanda tepkiler yükselince iş Hasan Şahin'e kaldı. Hatırlayın. Hasan Şahin daha önce de il örgtünün açıklama yapması gereken yerlerde çıkışlar yapmıştı. Örneğin, Menderes Türel'e giderayak takılan 'tabelacı' lakabı Hasan Şahin'den gelmişti.
Özetle, CHP içindeki yarılma bir kez daha su yüzüne çıktı. Anlaşılan son kongredeki ayrışma hala varlığını koruyor ve önümüzdeki döneme bu yapılanma ile gidilecek. Hasan Şahin'in açıklaması ve sonrasına bir de bu gözle bakın. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok