Antalya
15.05.2019
A
YAŞAM , SAĞLIK
40 bin üzerinde aşı reddi var
40 bin üzerinde aşı reddi var

Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, 14 Mayıs Eczacılık Günü’nde sağlıktaki sorunlara dikkat çekti. Ertekin, aşı karşıtlığının ivme kazandığını işaret ederek, “40 binlerin üzerinde aşı reddi var” dedi.  

Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, 14 Mayıs Eczacılık Günü kapsamında mesaj yayınladı. Bilimsel eczacılığın 180. yılının kutlandığını ifade eden Ertekin, “Önce zarar vermeyeceksin” ilkesiyle, halkın sağlığını merkeze alan bir perspektifle hizmet veriyoruz” dedi. Her 14 Mayıs’ta bir tema belirleyerek çeşitli etkinlikler yaptıklarına dikkat çeken Ertekin, bu yılın temasını “Anne Bebek Dostu Eczane”olarak belirlediklerini söyledi.  

 

İNTERNETTEN ALMAYIN  

 

Toplum sağlığının öncelikli hedefleri olduğunun altını çizen Mehmet Ertekin, sağlığı ilgilendiren ürünlerin internet üzerinden alışverişinin yapılmasına tepki göstererek şunları söyledi: “Ne yazık ki son dönemlerde tarafımızca asla kabul edilemeyecek uygulamalara üzülerek şahitlik ediyoruz. Bugüne dek eczanelerde, eczacı danışmanlığında halkımıza sunulan ürünlerin, eczane dışından satılmaya başladığını; ticari kaygılar ile hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz. O nedenle de sizlerin aracılığıyla tüm Türkiye’ye sesleniyoruz: İnternetten pek çok şeyi alabilirsiniz, ancak anne bebek ürünlerini internetten almayın; ilacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve  sizin hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, bu konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığında alın.” 

 

İLAÇTA YERELLEŞME VURGUSU  

 

Türk Eczacıları Birliği olarak ilaçta yerelleşmeyi desteklediklerini vurgulayan Ertekin, “Sizlerin de bildiği üzere ilaçta kur değişimi sırasında pek çok ilaç piyasadan çekiliyor ya da piyasaya kısıtlı bir şekilde veriliyor. Bunun yanı sıra döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar da ilacın bulunabilirliğini etkiliyor. Yaşanan tüm bu süreç ilaçta dışa bağımlılığın ülkemiz için kabul edilebilir olmadığını, güçlü ve etkin bir ilaç sanayisine sahip olmamızın elzem olduğunu kanıtlıyor. Türk Eczacıları Birliği olarak ilaçta yerelleşmeyi destekliyor, konunun önemli bir paydaşı olarak işbirliklerine hazır olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Bu konuda da ilaç dahil sağlığa ilişkin ürünlerin üretiminde elimizi taşın altına koyduk, bundan sonra da koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.  

 

AŞI KARŞITLIĞI İVME KAZANDI 

 

Başkan Mehmet Ertekin, son dönemde aşı karşıtlığının da gerek dünyada gerekse Türkiye’de ivme kazandığına dikkat çekerek, şu sayısal veriler ile tehlikenin boyutuna dikkat çekti: “Ülkemizde, 2011 yılında aşı reddi 1832013 yılında 9132015 yılında 5 bin 912017 verilerine göre 23 binin üzerindeBugün geldiğimiz noktada ise 40 binlerin üzerinde. Bu oldukça vahim ve halk sağlığı açısından, geleceğimiz açısından kabul edilemez bir tablodur.” MÜZEYYEN YÜCE  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: