Antalya
15.05.2019
A
POLİTİKA
Cahillik
Cahillik

Büyükşehir çalışanlarının TÜM BEL SEN’e kaydırıldığı iddialarına sert yanıt: Cahillik 

 

Büyükşehir çalışanlarının sahte imzalarla sendikalarından alındığını iddia eden TÜM YEREL SEN Şube Başkanı Ünal Şahin’e, TÜM BEL SEN Başkanı Karakurt’tan sert yanıt geldi: “İddialar cahillik. Sahte imza ile üye kaydı, her şeyden önce suç ve biz suç işlemeyiz”

Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (TÜM YEREL SEN) Antalya Şube Başkanı Ünal Şahin, Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan üyelerinin sahte imzalarla ve formlarla Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’na (TÜM BEL SEN) üye yapıldığını düşündüklerini iddia etti. Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı’na bir yazı yazan Şube Başkanı Şahin, Büyükşehir Belediyesi çalışanları arasında 1 Nisan’dan itibaren hızla sendika değişimi yaşandığını belirtti. 


İMZALAR KONTROL EDİLSİN


Değişim esnasında bazı usulsüzlükler yapıldığını düşündüklerini belirten Şahin, “Özellikle TÜM BEL SEN tarafından çalışanların bilgileri doldurularak sahte imzalarla üye yapıldığını düşünüyoruz” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nden taleplerde bulunan Ünal Şahin, şunları istedi: “TÜM BEL SEN üyelerinin imzalarının gerçek olup olmadığı acilen araştırılmalı. TÜM YEREL SEN’den TÜM BEL SEN’e üye kayması yaşanıyor. Özellikle bu durumdaki çalışanlarımızın imzaları kontrol edilmeli. İmzaları gerçek olmayan çalışanların, TÜM BEL SEN üyeliklerinin iptal edilmesi gerekiyor”.


KARAKURT’TAN AÇIKLAMA


Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL SEN) Şube Başkanı İlhan Karakurt, TÜM YEREL SEN Şube Başkanı Ünal Şahin’in açıklamalarına yanıt verdi. Şahin’in açıklamalarının, 31 Mart’tan sonra İstanbul’da yaşananlara çok benzediğini belirten Karakurt, “Biz son 5 yılda yaşanan haksızlıkları gidermek ve çalışanların haklarını savunmak için çalışıyoruz. 31 Mart’tan buyana Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 1500 kişi, sendikal tercihlerini belirliyor. Ve şu ana kadar belediye çalışanları bize güvendi, sorunlarını çözeceğimize inandı. 1500 çalışanın büyük bölümü, bizi tercih ettiği için çoğunluk bize geçti” dedi.


CAHİLLİK YA DA SAMİMİYETSİZLİK


Ünal Şahin’in açıklama yapmasına gerekçe olarak, çoğunluğun kendilerine geçmesi ve toplu sözleşme görüşmelerini kendi sendikalarının yapacak olmasını gösteren TÜM BEL SEN Başkanı Karakurt, şunları söyledi: “Çoğunluğu kaybettiklerini anlayınca bu yola başvurdular. İmzaların sahte olmasını veya başkalarının bilgilerini girerek form doldurulduğunu iddia etmek, öncelikle çalışanlara ve onların iradelerine saygısızlıktır. Sahte imza iddiası ya cahillik, ya da samimiyetsizliktir. Bir çalışanın haberi olmadan, sahte imza ile sendikamıza üye yapmak zaten suç. Biz sendika olarak bu suçu işlemedik ancak onlar yaptıkları için herkesi kendileri gibi zannediyor”.


ÇOĞUNLUK TÜMBELSEN’DE


TÜM YEREL SEN’in açıklamasından sonra bile 10’larca çalışanın gelip sendikalarına üye olduğuna dikkat çeken İlhan Karakurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Şu anda Büyükşehir’de çalışan 1500 çalışanın 700’ü Menderes Türel döneminde işe başladı. Dolayısıyla TÜM YEREL SEN üyesi olmuşlar. Bizi tanıdıktan, geçmişte yaptıklarımızı dinledikten sonra sendikamıza geçtiler. Çoğunluk bizde olduğu için toplu sözleşme görüşmelerini TÜM BEL SEN yapacak. Çalışanların birikmiş sorunları varken, böyle asılsız iddialarla gündemi meşgul ederek çalışanlara saygısızlık etmesinler”.
Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: